9 al kon ik het voor niets bekomen, al had ik het slechts voor het oprapen". (Verslag blz. 71.) 3U. Terwijl die Afdeeling wist, dat deskundigen eene verhooging der exameneiscben voor landmeter noodig achtten, terwijl zij wist dat bovengenoemde commissie bezig was aan haar praeadvies over dit onderwerp, lokte zij een Koninklijk Besluit uit van 4 April 1891 No. 15) waarbij die eischen nog werden verlaagd. (Zie het praeadvies, Tijdschrift v. K. en L. 1891 blz. 162 a 164.) 4°. Bij de in het vorig jaar zoogenaamde „herdrukte" doch feitelijk gewijzigde Instructie voor de ambtenaren van het kadaster zijn de te voren geldende voorschriften voor de technische uitvoering van hermetingen weggelaten. Waren die voorschriften reeds sinds vele jaren verre ten achter bij die in andere landen, zoodat zij in de laatste jaren niet alle meer werden opgevolgd en er niet op uniforme wijze werd gewerkt bij hermetingen, (vernieuwing van het kadaster) dit laatste euvel zal nog veel grooter omvang aannemen, nu elk voorschrift ontbreekt en de technische uitvoering zal afhangen van de individueele inzichten van den ingenieur verificateur of van den landmeter, met het werk heiast. In de Nederlandsche kadasterarchieven vindt men menig stuk materieel, dat gedrukt is in de Pruisische Landsdrukkerij. Het land van Snellius verschaft den landmeter geen materieel dat bij het technisch werk der hermetingen kan gebiuikt worden. Ten einde de economische en juridieke belangen, betrokken bij het kadaster en de hypothecaire boekhouding, behoorlijk te doen behartigen, behoort naar het eenstemmig oordeel der deskundigen het beheer over die instellingen te worden gevoerd bij voorkeur door eene afzonderlijke afdeeling, gevormd uit zaakkundige ambte naren. Die afdeeling zou aan het Departement van Financiën kunnen blijven of overgebracht kunnen worden naar Landbouw of naar Justitie. Overwegende bezwaren zijn aan dezen overgang, naar wij meenen, niet verbonden. De banden welke „kadaster en hypotheken" binden aan de Voor de technische uitvoering van hermetingen is in 1902 als voorschrift verstrekt eene Handleidingwelke eene vertaling bevat van de voornaamste Pruisische formulieren. De wetenschappelijke grondslagen dier formulieren vindt men o. a. in dit Tijdschr. jaarg. I en II. In deze leemte is dientengevolge thans grootendeels voorzien. (Red.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 9