10 Talang Padang) en Eedjang en Lebong (hoofdplaats Kepahiangder Afdeeling Tebing Tinggi. Het aantal gebouwde pilaren bedraagt thans op punten der tweede orde 41, op die der derde orde 463. De punten der tweede orde zijn voorgesteld op de kaart. Op de punten der tweede orde zijn de pilaren van dezelfde af metingen als op die der eerste ordeop de punten der derde orde steken zij slechts 0,30 M. uit boven het maaiveld en zijn zij 0,60 M- vierkant; in den grond reiken zij 0,30 M. diep en rusten zij op een laag van ingestampte steenen; op het bovenvlak kan een drievoet worden opgesteld; het snijpunt der diagonalen is het eigenlijke hoek punt. In een der zijvlakken is een hardsteenen plaatje aangebracht, op de punten der tweede orde met het opschrift: sec: triang; op die der derde orde met de letters t. t. en bij beiden daaronder het registernummer. 5. De instrumenten. De instrumenten gebezigd voor het meten der hoeken zijn Uni- versaalinstrumenten uit de werkplaatsen van Pistor en Martins en van Wegener te Berlijn; de eerste zijn afkomstig van den voonnaligen Geographischen Dienst en reeds gebruikt bij de triangu latie van Java. Zij worden naar de middellijn van de beide cirkelranden onder scheiden als 10-, 8- en 6-duims instrumenten (respectievelijk 27, 21.5 en 16 c.M.); of eenvoudig groote, middelsoort en kleine instru menten genoemd. Allen hebben den kijker aan het einde der as; de horizontale en de vertikale cirkelrand worden ieder afgelezen met behulp van twee micrometrische microscopen. Op de stations der eerste en tweede orde worden cle instrumenten centrisch op den pilaar geplaatst, boven welken een hut is gebouwd met beweegbare kleppen die bij de metingen blijven staan. Op de stations der derde orde bezigt men het instrumeut op een stevig, houten statief, dat op den pilaar is geplaatst: men bouwt daar alleen dan een hut, als de metingen eenigen tijd zullen vorderen en anders een eenvoudig afdakje. De waarnemer beweegt zich steeds op een vloer van planken of bamboe, opdat de stand van het instrument niet wordt gestoord en de niveaux rustig blijven. Als richtpunten worden heliotropen gebezigd, ook op de punten der derde orde. Op de bergtoppen is het niet wTel mogelijk aan signalen van hout of bamboe een volkomen onwrikbaren stand te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 10