120 De Hodograaf. In een handig boekje1) van 87 pagina's gaf de Heer Ferguson eenigen tijd geleden eene beschrijving zijner automatische instru menten voor opmetingen: den pedograaf, den cyclograaf en den hodograaf. In de voorrede vermeldt de schrijver omtrent zijne eerste uitvinding, den hodograaf, dat deze is ontstaan door eene toegepaste ontwik keling der denkbeelden hem aan de hand gedaan door kapitein W. Ferd. Tyler, China Goast Inspector en dat voor de uitvoering van den pedograaf en den cyclograaf veel is te danken aanHr. N. G. van Huffel, directeur der Nederlandsche Instrumentenfabriek te Utrecht, die aan de afzonderlijke onderdeelen der constructie eene inrichting wist te geven, welke beslissend was voor het al of niet bruikbaar zijn van het geheel. Bij de samenstelling van het werkje heeft de schrijver gebruik gemaakt van lezingen door hem gehouden in „the Shanghai Society of Engineers and. Architects", terwijl de beschrijving van den cyclo graaf eene vertaling is van zijn artikel voor het eerst daarover in „de Ingenieur" opgenomen.2) In eene aanbevelende inleiding zegt professor Hammer, dat verschillende ontwerpen van automatische instrumenten voor op metingen tot nog toe bleken voor de practijk geen levensvatbaarheid te bezitten, omdat ze dermate gecompliceerd waren, dat ze veel te duur werden en bovendien bij het gebruik onklaar geraakten. Aan de instrumenten van den Heer Ferguson zijn genoemde gebreken niet eigen, hun kenmerk is „eenvoud bij billijken prijs". Vooral de hooge waarde van den pedograaf en den cyclograaf voor geografische doeleinden wordt door den inleider in het licht gesteld, na er eerst op gewezen te hebben, dat de instrumenten niet zijn bestemd voor nauwkeurige opmetingen van kleinere terreinen, doch geschikt zijn voor de opneming van eene reisroute tusschen twee reeds bekende eindpunten. Voor militaire schetsen en ver- Automatic Surveying Instruments and their Practical Uses on Land and Water bij Thos. Ferguson, Member of the Shanghai Society of Engineers and Architects, with an Introduction bij E. Hammer, Ph. D. Professor of Geodesy at the Royal Technical High School of Stuttgart. Illustrated. London 1904. 2) Overgedrukt in dit Tijdschrift, Jrg. 1904, biz. 43 e. v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 124