123 grenzen verandering kan ondergaan, door de plaats, waar de beweging van de log van de kleine op de groote schijf wordt overgebracht, nader bij of verder van het middelpunt van de laatste te brengen. Om over deze betrekking te kunnen oordeelen moet voor een bekenden afstand het aantal omwentelingen van de schijf worden geteld. Hiertoe wordt gebruik gemaakt van een bijzonder daarvoor vervaardigden afstandsmeter, op hetzelfde beginsel berus tende als de sextant; de afstand der beide spiegels is hierbij gebracht op 3 voet en de hoek, dien ze onderling maken is zoo genomen, dat voor een afstand van 165 voet het dubbel teruggekaatste beeld met het direct geziene voorwerp samenvalt. Voor het bepalen van den door het vaartuig doorloopen afstand maakt men gebruik van een of ander in het water vastliggend voorwerp, b.v. een boei, schip, of iets dergelijks, bij het passeeren waarvan, men met het tellen der omwentelingen begint, welke arbeid wordt voortgezet, totdat blijkens het instrument den vereischten afstand is verkregen. De bepaling van de betrekking kan worden herhaald, zoo dik wijls omstandigheden van stroom, getij en dergelijke verandering ondergaan. De geheele inrichting moet in het vaartuig zoo worden aangebracht, dat ze onafhankelijk van de verschillende bewegingen van het schip, eenzelfden stand ten opzichte van het horizontale vlak behoudt. De hodograaf zou zonder practisch nut blijven, zoo er niet eene eenvoudige methode bestond om uit de verzamelde gegevens eene kaart te construeeren van den afgelegden weg. De heer Ferguson heeft ook hiervoor een instrument samengesteld, opdat het ver vaardigen van de kaart geheel mechanisch kan geschieden. Zonder in bijzonderheden te treden zij daarover alleen vermeld, dat een voor dit doel benoodigd onderdeel van het instrument, met behulp van een samenstel van twee parallellogrammen over het teeken papier kan worden bewogen, zoodat het zich steeds evenwijdig aan zich zelf verplaatst en dat, ter plaatse waar bij den hodograaf zich de magneetnaald bevindt, een potlood is aangebracht, dat den afgelegden weg in teekening brengt. De papierstrook, die ter zijde is bevestigd, kan met behulp van deze inrichting in eenzelfden stand worden gebracht als zij voor elk punt bij de opneming had, In het werkje is opgenomen een klein gedeelte van een kaart door den heer Ferguson met den hodograaf vervaardigd op de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 127