126 3e. een volgens de voorschriften vastgesteld rooilijnen-ontwerp aanwezig is. 8. Wet van 2. 7. 1875). 3. De voorschriften volgens welke het opnemen van bepaald om schreven eigendommen en inrichtingen in de ruilverkaveling, op grond van de bestaande wetten afhankelijk is gesteld van bizondere overwe gingen, gelden niet voor de onder deze wet vallende nieuwe indeelingen. Tijdens de voorbereiding en gedurende den loop der handeling, kunnen verschillende binnen het verkavelingsgebied gelegen eigen dommen en inrichtingen buitengesloten worden. Voor het tot stand brengen van een verbetering in het stratennet, van een meer doelmatige blokindeeling, of van een grenswijziging, kunnen tijdens den loop der handeling, aangrenzende eigendommen of gedeelten er van, binnen de nieuwe verkaveling worden getrokken. 4. Het bedrag waarop het nieuwe wegennet (openbare pleinen hieronder begrepen) wordt geschat, wordt onder aftrek der ge schatte waarde der bestaande wegen en pleinen, percentsgewijze afgetrokken van het totaal van het bedrag der schatting van de gronden der deelnemers aan de ruilverkaveling. Op grond van bizondere omstandigheden kan aan sommige deelnemers, bij een door de General-Kommission goed te keuren besluit der ruilverkavelings commissie, geheel of gedeeltelijk vrijstelling worden verleend van de bijdrage voor de wegen. Met het bedrag dezer vrijstelling wordt de bijdrage der overige deelnemers verhoogd." „Geheimraad Küster ving aan met de redenen mede te deelen, die hem Lot dezen wetgevenden arbeid hadden aangespoord, t. w. allereerst zijne ervaringen gedurende 18 jaren bij de General-Kom mission en voorts, in hoofdzaak, sociale-, politieke, en nationaal- economische gronden, verband houdende met het woningvraagstuk. Over sprekers ontwerp werd met eene Commissie uit het bestuur der Vereeniging voor de Rijnprovincie tot in bizonderheden beraad slaagd, de uitslag van de gehouden gedachtenwisseling is de hier er van aangeboden redactie. Van verschillende zijden werd het ontwerp reeds aan een openbaar onderzoek onderworpen, waardoor menig verschil in opvatting duidelijk geformuleerd werd uitgesproken. De wijze waarop spreker de materie behandeld had, had de meening doen postvatten, dat de steden en het platteland op dit gebied van wetgeving op afzonderlijke behandeling aanspraak maakten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 130