127 Bedoelde Commissie was met deze zienswijze niet medegegaan, wijl in politiek en sociaal opzicht op zeer veel punten van aan raking kan worden gewezen, en ook de tot grondslag van dit ontwerp genomen rooilijnenwet, zoowel voor de steden als voor de nederzettingen ten platten lande geldt. Een tweede opgeworpen vraag had tot strekking, uit te maken, of het wenschelijk was in deze aangelegenheid een beroep te doen op de wetgevende macht, of dat reeds de bestaande wet geving er op van toepassing was. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat ieder wetgevend ingrijpen in de eigendomsverhoudingen ontevredenheid in het leven roept, en dat deze alleen mag worden opgewekt in onvermijdelijke gevallen. Na grondig de rooilijnenwet, de ruilverkavelingswet en de lex Adickes getoetst te hebben aan de verhoudingen in de Rijnprovincie, is de Commissie gekomen tot de overtuiging der noodzakelijkheid van de uitvaardiging eener nieuwe wet, waarvoor nog spreekt het feit, dat ook in andere Duitsche Staten, als in HessenHamburg, Baden en Saksen, een afzonderlijke wetgeving bestaat. De aangewezen weg voor Pruisen is, meent spreker, aansluiting aan de ruilverkavelingswet en aan de ruilverkaveling, welke hande ling in de Rijnprovincie in ieder opzicht levensvatbaar is gebleken. De General-Kommission voerde menige ruilverkaveling in steden en aaneen gebouwde dorpen uit, en vormde en verdeelde menig bouwblok. Al deze werkzaamheden bleven onaangevochten. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat de General-Kommission de beschikking heeft over een uitstekend geschoold technisch en juridisch personeel. Nog is de ruilverkavelingsoverheid geheel zelfstandig, voor wan trouwen in haar bestaat geen aanleiding. Volstrekt noodzakelijk is evenwel een nauwere aansluiting, zoo aan het stedelijk als aan het gemeentelijk beheer. Niet minder echter eene beperking van de bureaucratie en dei- neiging om alles volgens te voren vastgesteld „model" te willen verrichten, en niets is bovendien minder juist dan de casuistische redeneering, dat ieder afzonderlijk geval ook door afzonderlijke wetsbepalingen zou moeten worden beheerscht. Voorts wordt gezegd, dat het ontijdig is thans te streven naar het tot stand komen van zoodanige wetgeving, dat het beter ware

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 131