129 Gingen zij er toe over, dan zouden zij de zucht tot speculatie wakker schudden, en een doelmatige uitbreiding bemoeilijken. Het verleenen van het verzoekrecht aan bizondere personen, kan in bepaalde gevallen noodlottig worden voor ingrijpende plannen der gemeente. Ik stel daarom voor den eisch op te nemen: „De ruilverkaveling wordt slechts toegestaan, ter plaatse waar een plan van uitbreiding aanwezig is." Een ander bezwaar is, dat aan de ruilverkavelingscommissie aan merkelijk veel invloed op de conceptie van het eigenlijke ontwerp van bebouwing zal worden geschonken. Stedelijke uitbreidingen zijn geworden vooral wanneer zij groote steden betreffen tot het onderwerp van een hoogst moeilijken tak van speciale wetenschap, en nu is het niet aan te nemen, dat de ruilverkavelingscommissaris in deze kennis doorkneed is. Aan de ruilverkavelingscommissie invloed toe te kennen op de conceptie van het plan van uitbreiding, acht ik daarom volstrekt in strijd met het gemeentelijk belang." Nog brengt spreker bedenkingen in het midden betreffende het voorgestelde omtrent de kosten van den aanleg der wegen, en besluit: „ik wil niet den schijn op mij laden als zou ik gekant zijn tegen het wetsontwerp, integendeel, ik hoop dat iets goeds moge geboren worden uit deze zeer te loven opwekking, dat zij ten goede zal komen aan de ontwikkeling der steden, die tot nog toe te kort schiet in wat zij behoort te wezen." (Levendigen bijval.) De vertegenwoordiger van den minister van Landbouw, Dr. Fahr en- horst, spreekt over de General-Kommissionen als overheid en over den wegenaanleg. Wat de tijdigheid van dit ontwerp betreft, de inleider heeft ge meend, dat niet te wachten valt op de reorganisatie der General- Kommissionen. Hij gelooft niet dat deze zoolang zal uitblijven. De minister meende in den landdag hare totstandkoming binnen twee jaren in uitzicht te mogen stellen. In de ministeries wordt van gedachten gewisseld, of het vraag stuk geregeld zal worden bij de woningwet, of dat het reeds zal worden opgelost bij de reorganisatie der General-Konunissionen. Daarom gelooft hij, dat de opportuniteit niet te betwisten valt,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 133