132 Dat is wellicht hier niet van toepassing, maar het raadt toch tot Voorzichtigheid. Ik geloof niet, dat het heil in deze richting is te vinden. Het is volstrekt onmogelijk een wet tot stand te brengen, tege lijkertijd geschikt voor de kleinste plattelandsgemeenten en voor de grootste steden; zoo'n wet, zou het dadelijk afleggen. Beschouwt men de stad en het platteland ieder voor zich, dan is allereerst een groot en moeilijk vraagstuk „de schatting". In groote steden is het hoogst bezwaarlijk, „voor" of „na" de nieuwe indeeling een schatting uit te voeren, waaraan eenig gezag mag worden toegekend. Ik kan uit ondervinding spreken. Te Frankfort brachten wij - in zeer kostbaar terrein vrijwillige ruilverkavelingen tot stand, waaronder er zijn die een uitgestrektheid van 4-9 hectaren beslaan; zij liggen in verschillende deelen van het gemeentelijk gebied. De belanghebbenden waren eenstemmig van oordeel, dat een schatting der eigendommen zou worden nagelaten. Als gevolg van dit besluit rezen uit het onvermijdelijk grondverlies x) geen moeilijk heden op. Bij deze vrijwillige ruilverkavelingen schommelde dit verlies tus- schen 28 °/o en 40 °/o der totale oppervlakte, maar zelfs toen het 40 °/o beliep, gaf het nog geen aanleiding tot strijd, het werd geheel vergoed door de waardevermeerdering van hetgeen men behield. Zooals men ziet is de schatting voor de groote steden een buiten gewoon lastige zaak, terwijl zij voor de kleine steden vrij eenvoudig verloopt." Nog wijdde spreker eenige beschouwingen aan de rol die de verkeerswegen spelen in het leven van de groote stad en van het landelijk vlek. De vergadering bracht onder levendige toejuichingen den heer A'dickes dank, voor zijne belangwekkende mededeelingen. Op voorstel van den Voorzitter wordt het ontwerp, met de er heden voor en tegen geopende gezichtspunten, gezonden aan de Regeering en aan de op het gebied dezer wetgeving betrokken lichamen, als toetsingsmateriaal, casu quo, ter opneming, na om- 9 Voor wegen, openbare pleinen, enz. enz. H.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 136