133 werking, in de woningwet, of, om tot leiddraad te dienen voor een eventueel uitsluitend voor de Rijnprovincie uit te vaardigen wet." Aan dit hoogstbelangwekkende dagbladverslag meenen wij een naschrift te moeten toevoegen. De lex Adickes toegelicht door Gebers is in haar geheel te vinden in het Zeitschrift für Vermessungswesen, XXXI Band (1902) bldz, 462, 489, 555 en 584. Sints 1 Januari 1903 vigeert zij uitsluitend te Frankfort a. Main. De arbeid van den geheimraad Küster verscheen onder den titel: „Die Frscitliessung von Baugelanden und die Bil dung geeigneter Baustellen durch Umlegung der Grundstücke. In het Z. f. V. 1904. Heft 6 komt op bldz. 174 e. v. eene be spreking van het Küster'sche ontwerp voor van de hand van Winckel; nog wijdt in Heft 10 en 11 van evengenoemden jaargang, op blz. 288 en 316, Ruckdeschel er een vrij uitge breide beschouwing aan. De lex Adickes veroorlooft ruilverkaveling alleen, op gronden ontleend aan het algemeen welzijn, wanneer tevens voor het te verkavelen gebied een plan van bebouwing reeds is vastgesteld. Het ontwerp Küster eischt daarentegen slechts, dat de stedelijke ruilverkaveling niet met het algemeen welzijn strijdt, en staat daardoor dichter bij de wetgeving op de agronomische ruilverkave ling, waarbij het persoonlijk belang der deelnemers den doorslag geeft, behoudens de zeer gematigde eisch, dat een intensievere, een meer loonende kuituur van haar het gevolg zal zijn. Hoofdstuk 5 van de lex Adickes voert als opschrift: „Rechts- iveg en bevat bepalingen betreffende den in rechten te bewandelen weg, voor het geval eenig deelnemer meent aanspraak op vergoe ding in geld te kunnen maken. In dit hoofdstuk wordt naar een heele reeks van artikelen ver wezen, die op deze schadevergoeding betrekking hebben met als climax art. 17, waarin wordt bepaald, dat op de gevallen die niet behandeld zijn in deze wet, toepasselijk wordt verklaard de ont eigeningswet van 11 Juni 1874, met dien verstande, dat de gemeente als ondernemer zal worden beschouwd. In dit opzicht zijn stedelijke en agronomische ruilverkaveling ware antipoden. De wet van 24 Mei 1885 voor de Rijnprovincie schrijft b.v. in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 137