136 georganiseerd is, daar eene geheele geschiedenis heeft doorleefd, terwijl men hier te lande totaal onbekend is met deze materie. Daarom rijst de vraag: Hoe men de belangstelling voor „ruil verkaveling" in Nederland zal kunnen winnen? De landbouwmaat- sc-happijen hebben het rapport der commissie „ontginning": „Maat regelen tot het verkrijgen van beter afgeronde eigendommen" (verg. van 9 Maart 1901) niet besproken of op de agenda gebracht. Do kwestie: of men de landbouwmaatschappijen zal hooren vindt bij de leden der Commissie zoowel voor- als tegenstanders. Niet alleen in de oostelijke Provinciën, doch ook in de omgeving van Gorinchem, wellicht ook in Wesferwolde (Groningen) zou ruil verkaveling vrij zeker nut hebben. Resumeerende wordt besloten a. het doen circuleeren van de wet Elzas-Lotharingen en daarna bijeengekomen om tot bespreking over te gaan b. vervolgens een sub-commissie benoemen tot het opmaken van een schema en dit concept in de vergadering in plano bespreken en vaststellen. c. ieder lid afzonderlijk trachten de landbouwmaatschappijen er voor te winnen. cl. trachten beschikking te krijgen over sprekende gevallen. Behalve dit punt werden in deze vergadering, na breedvoerige besprekingen, nog op de agenda dezer Commissie geplaatst de navolgende onderwerpen: ff. De opleiding van cultuur-technici. b. Stichting van kleine landbouwbedrijven en uitgiften van grond aan arbeiders. c. Onteigeningswet. d. Wetsontwerp op de bevloeiingen De tweede vergadering was den 26 October 1901 gehouden, ter mededeeling van hetgeen door de leden persoonlijk was verricht, om propaganda te maken voor het onderwerp ruilverkaveling. 1°. De heer We ster dijk heeft eene lezing gehouden over het onderwerp op de vergadering van het Landhuishoudkundig congres in Steenwijk. Dit wetsontwerp is behandeld door de Afdeeling Boschhouw Bodemont- ginning.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 140