138 juist zijn, doch er zijn ook waterschappen ontstaan in den laatsten tijd en waarom zouden in die grootere (oudere) waterschappen geen kleinere kunnen gevormd worden ten behoeve van ruilverkaveling? Het meerendeel der leden wenscht echter, eene bepaald nieuwe instelling voor ruilverkaveling Zal na afloop der ruilverkaveling continuiteit plaats vinden of niet, en zullen bij continuiteit vereenigingen opgericht worden? De kwestie is n.l. deze: of de maatregel zal zijn van een blijvend karakter, ja of neen? Wil men dit blijvend karakter facultatief, het gaat bezwaarlijk om zulks in eene wet vast te leggen. Het voortbestaan als vast staande aan te nemen, heeft ook eigenaardige bezwaren, zoodat de meest gezonde conclusie wel deze zal zijn: „niet verder te gaan, dan ruilverkaveling". Ook wordt het niet noodig of doelmatig geacht dat er eene Vereeniging zij. De Vereeniging toch zou worden opgericht als tot ruilverkaveling is besloten en de Commissie (Bestuur) van uitvoering is benoemd. De samenwerking is er dus reeds vóór het bestaan der Vereeniging, en dan heeft deze geen doel meer. Wie zal met de uitvoering belast worden? In Baden heeft men een Centraal orgaan 1) (hoofdcommissie) dat bestaat uit: 1°. voor melioratie (iets als bij ons de Nederl. Heide Maatschappij is); 2° voor ruilverkaveling; 3° voor landmeting. Tusschen deze drie organen bestaat samenwerking, ook ten opzichte van bevloeiing, van water- loozing, enz. In verschillende Duitsche streken bestaan er deskundige ambtenaren, die altijd „anregen", d. w. z. die propaganda maken, plannen ont werpen, welke aan de belanghebbenden niets kosten; zij roepende belanghebbenden bijeen en leggen hen het een en ander uit. Deze komen dus in directe aanraking met de belanghebbenden. Hier te lande heeft men niets van dit alles. Men moet dus in de eerste plaats eene hoofdcommissie hebben met hare organen, die met de algemeene leiding zal belast worden. Nu zullen bij de ruilverkaveling technische en administratieve geschillen voorkomen, welke in eerste instantie door de plaatselijke Het orgaan in Baden is een Staatsorgaan, dus een officieel lichaam, wel te onderscheiden van de Ned. Heidemaatschappij.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 142