139 commissie zullen behandeld worden, doch wie zal in tweede instantie beslissen De technische geschillen kunnen door de hoofdcommissie beslist worden, doch voor de administratieve geschillen achten de meeste leden een college noodig, dat een administratief orgaan is, en h. i. is daartoe het college van Gedep. Staten als aangewezen, daar dit het vertrouwen der geheele provinciale bevolking bezit en tevens het toezicht heeft op den Provincialen Waterstaat en dus uit dat oogpunt aanbevelenswaardig is In de vierde vergadering gehouden den 20 Februari 1903 en in de vijfde vergadering van 17 April 1903 werden achtereenvolgens nader besproken: a. de inrichting van de technische commissie; b. de kosten c. de handeling van gedwongen ruiling; dde onteigeningskwestie e. het opmaken van het verslag. De inrichting van de technische commissie zou bestaan uit: a. een centraal orgaan hoofdcommissie zijnde eene commissie van advies en tot het doen van onderzoek der plannen die worden ingediend; b. een orgaan, dat dient ter voorlichting; c. een orgaan met het doel om te propageeren. Wat de kosten betreft dringt de vraag zich op den voorgrond: „Moeten de voorbereidende maatregelen voor de ruilverkaveling kosteloos worden gedaan?" Omtrent de regeling der kosten dient men wel inlichtingen te hebben uit het buitenland en daar is de regeling als volgt: Beieren. Door den Staat worden gedragen de kosten van de Hoofd-Com- missie en van andere overheden, die voor driehoeks- en veelhoeks meting. Inzagen en uittreksels uit kadastrale en andere bescheiden worden kosteloos of tegen verminderde retributiën gegeven. De vraag: of het niet aanbeveling zou verdienen de ruilverkaveling te doen aansluiten bij den Provincialen Waterstaat? komt nog nader ter sprake.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 143