140 De deelnemers dragen de andere kosten in den regel naar ver houding der grondbelasting der betrokken perceelen. Deelnemers die geen voordeel hebben van de onderneming betalen geen bijdrage. Dit heeft vooral betrekking op wegenaanleg zonder ruilverkaveling. Deelnemers die bijzondere voordeelen hebben betalen eene hoogere bijdrage. Uit het „Flurbereinigungsfonds" kunnen voorgeschoten worden de kosten voor den landmeter, de Plaatselijke Commissie, de schatting, het scheidsgerecht, dagloonen enz. De terugbetaling geschiedt na de ruilverkaveling in 3 jaren, welke termijn tot G jaren kan verlengd worden. Dispensatie voor de terugbetaling kan worden verleend voor hoogstens de helft. De uitvoeringskosten worden door de deelnemers gedragen, deze kunnen m.a.w. niet uit het fonds worden voorgeschoten. Zij hebben hoofdzakelijk betrekking op de afpaling, aanleg van nieuwe wegen en waterloopen en andere gemeenschappelijke werken. In 't algemeen kan men dus zeggen dat de kosten van den eersten termijn tot de instelling der plaatselijke commissie worden gedragen door den Staat; die van den tweeden termijn tot de vaststelling van het verdeelingsplan worden voorgeschoten uit het fonds; die van den derden termijn aanleg van wegen en waterloopen enz. direct door de deelnemers worden gedragen. In Bohemen worden ook de kosten van den derden termijn uit een fonds voorgeschoten. Dit verstrekt ook gelden voor allerlei andere kultuurtechnische werken (bevloeiingen, drainages, ontginningen bebosschingen, waterlossende of waterkeerende werken (normali seering van beken) enz. In Baden zijn de kosten van „Vorarbeiten und obere Leitung" eveneens ten laste van den Staat. De gemeente schiet de overige kosten voor, zij worden over de deelnemers omgeslagen in verhouding der nieuwe schatting. Op gelijke wijze worden de kosten omgeslagen in Wurtemberg. In Elzas-Lotharingen kan het bestuur der „autorisirte Genossen- schaft" (association syndicale) in naam dier vereeniging en onder goedkeuring van den Bezirksprasident leeningen sluiten. Geeft de Staat subsidie dan moet de begrooting worden goedgekeurd dooi den Bezirksprasident. Er wordt een penningmeester (Genossenschafts- rechner) aangesteld die jaarlijks de bijdrage van eiken deelnemer (Hebeliste) opmaakt. De Hebeliste wordt invorderbaar verklaard

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 144