142 2e termijn (voorzitter, landmeter, deskundigen enz.) wordt vooraf een bepaald bedrag vastgesteld, wordt dit overschreden dan suppleert de Staat. De andere kosten betalen de deelnemers overeenkomstig een vooraf genomen besluit. Een deelnemer die slechts een gering voordeel heeft, betaalt naar evenredigheid. De kosten van het scheidsgerecht komen ten laste van de ver liezende partij. Na openlegging van den staat van kosten en afdoening der inge brachte bezwaren worden die kosten invorderbaar verklaard door den voorzitter der plaatselijke commissie; zij vormen een bevoor rechte schuld op de toebedeelde perceelen. Worden leeningen aangegaan dan blijft de gemeente borg. Literatuur: v. Haag, das Flurbereinigungsgesetz p. 1G4 v. Els. Lotg.: Muster zu Satzungen für autorisirte Genossenschaften. Baden: Wet v. 21 Mei 1886 art. 23, te vinden bij A. Buchenberger, Das Verwaltungsrecht der Landwirthschaft. Rijnland: Gesetz betr. Zusammenlegung der Grundstücke im Geltungsgebiet des Rlieinischen Rechts vom 24. Mai 1885 art. 20. Wurtemberg: R. Gaupp. Flurbereinigungsgesetz vom 30. Mai 1886 art. 56. Vergelijk Vogler: Grundlehren der Kulturtechnik deel II, bl. 168, 214, 260, 286, 324. Volgens het denkbeeld van een der leden van de Commissie moet de Staat daarvoor geld disponibel stellen als voorbeeld, en zooveel mogelijk de deelhebbers ontheffen. Neemt men echter een ambtenaar van het kadaster, dan is het wel gewenscht dat de eigenaars een bepaald geldelijk bedrag per Hectare betalen voor het eerste gedeelte. Het instellen van een staatsfonds om daaruit geld voor te schieten, hetgeen dan in annuï teiten terugbetaald wordt, zou ook wenschelijk zijn. Doordat grootere opbrengsten aan vruchten zullen verkregen worden, zou er geen risico zijn, temeer daar ze als bevoorrechte schulden zouden moeten beschouwd worden. Dit denkbeeld wordt door alle leden der commissie gedeeld. Wat de punten c. en d. betreft, hierbij wordt de kwestie gesteld: „Is ruilverkaveling al of niet onteigening." Dat hierover de meeningen in velerlei opzichten verschillen is

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 146