143 bekend en gaf dan ook in de commissie tot een zeer geanimeerd debat aanleiding, dat een einde nam met aanneming van de con clusie, dat ruilverkaveling moet beschouwd worden als onteigening, ingevolge de grondwettelijke bepalingen. Tot leden der subcommissie (commissie van Redactie) die een schema voor een ontwerp van wet met Memorie van Toelichting zal gereed maken, werden benoemd de heeren Schepel, Wolterbeek Muller op verzoek der commissie door het Dagelijksch Bestuur uitgenoodigd als lid zitting te willen nemen Boer en de Koning met den heer Löhnis als Voorzitter. Deze subcommissie heeft den 17en October 1903 vergaderd. Er zullen een paar ontwerpen worden opgemaakt, nadat het schema zal zijn vastgesteld om als leiddraad te dienen. Eerste Kamer, Wijziging en aanvulling der Wet tot regeling van het hooger onderwijs. (Handelingen der Staten-Generaal. 19031904—1. Vel 100 en 107.) Voorloopig Verslag der Commissie van Rapporteurs. 3. Hooger technisch-. landbouw- en handelsondericijs. Terwijl men zich algemeen kon vereenigen met de verheffing van de Polytechnische school te Delft tot technische hoogeschool, bestond er omtrent het hooger landbouw- en handelsonderwijs verschil van gevoelen. Vele leden verklaarden zich voor het in de wetsvoordracht uitgesproken beginsel, dat van Rijkswege hooger landbouw- en handelsonderwijs worde gegeven; op verhooging van het peil van dat onderwijs is herhaaldelijk aangedrongen. Zij wezen er op, dat het ontbreken hier te lande van eene goede organisatie van deze takken van onderwijs, vooral van het technische, zeker geen gunstigen invloed heeft gehad op den goeden naam der Neder landers te dezen aanzien, Wel is waar genieten onze waterstaatsingenieurs in den vreemde eene welverdiende reputatie, maar in de andere ingenieurs vakken kan aan de Polytechnische school te Delft lang niet die kennis worden opgedaan, die noodig is om de concurrentie met het buitenland tè kunnen volhouden, met name zeker niet op electrotechnisch gebied en dat heeft wederom invloed op onze industrie. Evenmin kan gezegd worden, dat ons landbouw- en handelsonderwijs op de hoogte van den tijd staan. Zulk een toestand wreekt zich langzaam doch zeker, gelijk Engeland

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 147