14 en zich niet ophoopen t.ot na de voltooiing van den terreinarbeid. Uit de sluitingsfouten der 26 volgemeten driehoeken verkrijgt men volgens de bij de internationale graadmeting aangenomen formule voor de middelbare fout van den op het station vereffenden hoek 0",67. Uit de stationsvereffeningen vindt men voor de middelbare fout der gewichtseenheid I ",21hieruit zou voor de middelbare fout van den op het station vereffenden hoek, met het gewicht 12, volgen 0",35, ongeveer de helft van het uit de sluitingsfouten afgeleid bedrag. Wat de nauwkeurigheid der hoekmetingen betreft staat de triangu latie van Zuid-Sumatra niet achter bij de meeste in Europa uitgevoerde triangulaties;1) volgens het rapport door Generaal Ferrero uitge bracht in de 12e Algemeene Vergadering der Association géodésique internationale, gehouden te Stuttgart in 1898, is toch het bedrag der middelbare fout afgeleid uit de sluitingsfouten, bij de door hem beschouwde triangulaties gemiddeld te stellen op 1". Dat de be reikte nauwkeurigheid niet zóó groot is, als bij de nieuwste Euro- peesche triangulaties, b.v. de Pruisische en de Nederlandsche, is trouwens geen wonder, als men in aanmerking neemt, dat bij deze het voorschrift bestaat alleen onder bepaald gunstige omstandig heden, dus bij volmaakt rustige beelden, hoekmetingen uit te voeren. Op Sumatrawaar inderdaad gunstige omstandigheden zich maar zeer zelden en dan nog voor zeer korten tijd voordoen, zou een dergelijk voorschrift onberekenbare vertraging der metingen en niet te rechtvaardigen opdrijving der kosten tengevolge hebben. c. De astronomische waarnemingen. Voor de oriënteering van het driehoeksnet in verband met de berekening van de coördinaten der driehoekspunten moet van een van deze de geographische breedte, en van een driehoekszijde het azimut bekend zijn. De astronomische waarnemingen hiervoor noodig zijn uitgevoerd op het station G. Dempoe in de Lampongsche Districten, gelegen op een vrij gemakkelijk te bereiken heuvel, in de maanden Juli en Augustus 1897 door den Kapitein L. H. F. Wackers; daarbij werd gebezigd een 10-duims universaalinstrument van Pistor en Martins en een tijdmeter van Hohwii. De observatiehut op dit station was voor deze waarnemingen voorzien van een beweegbaar dak. Voor de tijdsbepalingen werden zenitsafstanden gemeten van Men zie hiervoor den vorigen jaargang van dit Tijdschrift hl. 239 en 240. (Red.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 14