165 wordt het onderwijs over drie studiejaren verdeeld in dier voege, dat zes studie-richtingen te onderscheiden zijn, te weten: a. voor Nederlandschen landbouw; b. voor kolonialen landbouw; c. voor Nederlandschen boschbouw; d. voor kolonialen boschbouw; e. voor landbouwscheikunde en landbouwtechnologie; f. voor tuinbouw. Terwijl de propaedeutische studiën zullen plaats hebben in het eerste jaar, wordt de duur der eigenlijke vakstudie gesteld op twee jaren. In een vierde, geheel facultatief gesteld studiejaar, wordt gelegen heid gegeven tot voortzetting hunner studiën aan hen, die mochten wenschen zich verder te bekwamen, hetzij uit liefde voor de weten schap, hetzij om voor bepaalde betrekkingen in dienst van den Staat of van particulieren in aanmerking te kunnen komen. De regeling van het onderwijs geschiedt door den directeur in overleg met den raad van bestuur. Het programma der lessen is jaarlijks aan des Ministers goedkeuring onderworpen. In overeenstemming met het hoogere peil, waarop de inrichting komt te staan, zal de toelating tot de lessen onafhankelijk wezen van den leeftijd en van het voldaan hebben bij een of ander examen. Een ieder heeft als leerling of als toehoorder toegang, wanneer hij de verschuldigde gelden zal hebben voldaan en zich bij den directeur heeft doen inschrijven, onverminderd de verplichting tot het voldoen aan de reglementaire voorschriften. Bij het einde van ieder schooljaar zal aan de leerlingen van het eerste en tweede studiejaar de gelegenheid worden gegeven om ten gevolge van een openbaar examen, af te nemen onder voorzitter schap van den directeur, door de leeraren in de vakken, waarover het examen loopt, kosteloos een getuigschrift ten bewijze hunner bekwaamheid te verkrijgen. Terwijl het examen aan het einde van het eerste studiejaar de strekking heeft de propaedeutische studiën af te sluiten, wordt met dat bij het einde van het tweede studiejaar hoofdzakelijk ontlasting der leerlingen beoogd, in dien zin, dat bij het examen na afloop van het derde jaar rekening kan worden gehouden met de omstandig heid, dat de candidaat eventueel in verschillende vakken reeds met goed gevolg een examen heeft afgelegd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 169