16 d. I)e berekeningen. Voor de berekeningen betrekking hebbende op de hoofddriehoeks- ketting is gebruik gemaakt van de methode der conforme overbrenging door middel van de projectie van Mercator, zooals die is ontwikkeld door den Hoogleeraar Dr. Gh. M. Schols in de „Annales de l'Ecole polytechnique de Delft," tome I, voor een triangulatie in de nabijheid van den evenaar. Conforme kaartprojecties hebben de eigenschap, dat bij de voor stelling in de kaart van figuren gelegen op het aardoppervlak, de hoeken geen verandering ondergaan; dit is dus het geval met een driehoeksnet, dat op de kaart wordt weergegeven, of zooals men het liever uitdrukt, door middel van de projectie wordt overgebracht van de ellipsoïde naar het platte vlak. Het is duidelijk, dat de driehoekszijden in het platte vlak door flauw gebogen lijnen moeten worden voorgesteld, daar de som der hoeken in eiken driehoek een bepaald bedrag, het spheroïdisch exces, grooter is dan 180°; men verkrijgt rechtlijnige driehoeken, door op die zijden de koorden te construeeren. De hoeken in de driehoekspunten tusschen de krom lijnige projecties der driehoekszijden en de bijbehoorende koorden zijn klein en gemakkelijk te berekenen; door het aanbrengen van kleine reducties aan de op het aardoppervlak gemeten hoeken kunnen dus de hoeken der rechtlijnige driehoeken in de projectie worden gevonden. Wanneer slechts de ligging van één driehoekszijde in de projectie is gegeven, kan met behulp der gereduceerde hoeken het geheele driehoeksnet direct in het platte vlak worden opgebouwd; alle berekeningen noodig voor de bepaling van de coördinaten der driehoekspunten in de projectie zijn uit te voeren door toepassing van de eenvoudige formules der vlakke trigonometrie. Nadat eerst door spheroïdische driehoeksberekening de lengte dei- zijde G. Dempoe—G. Betoeng op het aardoppervlak was gevonden, kon, daar het azimut dier zijde en de breedte van G. Dempoe bekend zijn, die zijde naar de projectie worden overgebracht; van die zijde uitgaande konden met behulp der gereduceerde hoeken de lengten van alle rechtlijnige driehoekszijden worden gevonden en vervolgens de coördinaten der driehoekspunten worden berekend. Als oorsprong van het rechthoekig coördinatenstelsel is genomen een punt van den evenaar op 3°15' Westerlengte van Batavia-, de projectie van den meridiaan van dat punt is de Y-as; de projecties van alle

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 16