166 Bij het einde van ieder schooljaar zal aan de leerlingen van het derde studiejaar gelegenheid worden gegeven om ten gevolge van een openbaar examen, af te nemen door de commissie bedoeld in art. 57 der wet van 2 Mei 1863 (Stbl. N°. 50) het diploma van landbouwkundige te verkrijgen, waarvan sprake is in het laatste lid van genoemd wetsartikel. Ook niet-leerlingen zullen dit examen mogen afleggen. Alleen wordt voor een ieder als eisch van toelating gesteld het overleggen van een getuigschrift, verkregen door het met goed gevolg afleggen van het examen, gehouden bij het einde van het eerste studiejaar. Ten aanzien van de opleiding van technische ambtenaren bij het boschwezen in Ned.-Indië zal de reorganisatie er toe leiden: a. dat de keuze van de aanstaande Indische houtvesters, welke thans gedaan wordt uit de jongelieden, die bij het eindexamen van de Indische afdeeling der Hoogere Land- en Boschbouwschool voldoen welk examen wordt afgelegd na 2 jaar voortaan geschiedt uit hen, die bij het propaedeutische examen, hetwelk na één jaar wordt afgenomen, zijn geslaagd; b. dat de duur van den Indischen houtvesterscursus gebracht wordt van twee op drie jaren. Daar tegelijkertijd de vóóropleiding, blijkens hetgeen gezegd is sub a, met één jaar wordt verkort, komt de wijziging wat dit punt aangaat, feitelijk neer op eene, om verschillende redenen aanbevelenswaardig geoordeelde verschuiving van leervakken. In het reglement zijn ten slotte tal van bepalingen opgenomen om den overgang van den ouden naar den nieuwen toestand geleidelijk te doen plaats hebben. B. Blijkens de nieuwe voorschriften is de Bijkslandbouwschool, die een tweejarigen cursus heeft, bestemd om aan aanstaande landbouwers die kennis en ontwikkeling bij te brengen, welke voor eene richtige uitoefening van het landbouwbedrijf onmisbaar zijn. Tot deze school behoort ook eene één-jarige voortzettingsklasse ten behoeve van hen, die zonder breede vóór-ontwikkeling zich voor den kolonialen landbouw wenschen te bekwamen. Op voorschrift van den Minister kan aan deze school mede eene één-jarige voorbereidingsklasse worden verbonden. Het bestuur der Bijkslandbouwschool zal berusten bij een directeur, onder toezicht van den inspecteur van het landbouwonderwijs. Behoudens enkele bijzondere gevallen, wordt niemand tot eene

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 170