17 meridianen loopen evenwijdig met deze, die van alle parallellen evenwijdig met de X-as. De formules en tafels noodig voor de toepassing dezer methode zijn opgenomen in Afdeeling V der verzameling Geodetische formules en tafels ten gebruike bij de triangulatie van Sumatra", in 1884 voor rekening van het ministerie van Koloniën gedrukt te Utrecht bij J. van Boekhoven. De berekeningen zijn op deze wijze veel eenvoudiger, dan wanneer men de geographische lengte en breedte der punten direct op de ellipsoïde berekent; men maakt toch alleen gebruik van gesloten formules, het berekenen van opvolgende termen van reeksen komt niet voor. De eenige, geringe extra-arbeid is de berekening der reducties, die aan de gemeten hoeken moeten worden aangebracht. Het vereffenen der driehoeken geschiedt eveneens in de projectie: na aanbrenging der reducties moet de som der hoeken juist 180° bedragen. De berekening van het spheroïdisc.h exces der driehoeken is ter bepaling van de sluitingsfout dus niet noodig; het is trouwens duidelijk,' dat cle algebraïsche som der drie reducties voor eiken driehoek juist gelijk is aan het spheroïdiscli exces. Uit de lengten en azimuts der rechtlijnige driehoekszijden in de projectie worden nog afgeleid de lengten en azimuts der driehoeks zijden (normale doorsneden) op de ellipsoïde; de geographische lengte en breedte der driehoekspunten zijn te ontleenen uit de tafels, waarin die grootheden met de Mercatorcoördinaten als argu ment, opklimmend met verschillen van 1 kilometer, zijn opgegeven. Voor de berekening der driehoekszijden en der coördinaten worden logarithmen gebezigd met 8 decimalen; daar men de tafels van Schr ön gebruikt is de achtste decimaal slechts benaderd. De azimuts worden genomen tot in twee decimalen der secnnden, de Merca torcoördinaten tot in centimeters en de geographische lengten en breedten tot in drie decimalen der secunden. In het geheel zijn thans van 22 punten, behoorende tot den eigenlijken hoofddriehoeksketting en bovendien van de drie op Java gelegen aansluitingspunten de coördinaten berekend. De breedten der aansluitingspunten en de azimuts der aansluitings zijden berekend volgens de resultaten der triangulatie van Zuid- Sumatra, dus uitgaande van de resultaten der astronomische waar nemingen uitgevoerd te G. Dempoevertoonen verschillen met de overeenkomstige grootheden volgens de triangulatie van Java, welke

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 17