190 Intusschen schijnt het wenschelijk voorloopig te trachten, naar eenige gemakkelijk aan te brengen verbeteringen in de thans gebrui kelijke wijze van werken bij het kadaster. Op drie zaken vestigt spreker de aandacht. Hij wraakt de traagheid, die valt waar te nemen in de vernieuwing der bijbladen, nadat het algemeen bijbladen-bureau, dat vóór 30 jaren vlug en goed werk leverde, werd opgeheven. Thans worden de bijbladen vernieuwd aan de bureaux van de Ingenieurs-Verificateur. Er is groote behoefte aan nieuwe bijbladen. En met elk jaar, dat verstrijkt, wordt het werk omvangrijker, en de achterstand grooter. In de tweede plaats is af te keuren de ten onzent bestaande wijze van reproductie van kadastrale kaarten, welke nog steeds op de oude, omslachtige wijze plaats heeft, terwijl eene meer mecha nische reproductie elders tot bezuiniging en betere behartiging van Staats- en particuliere belangen heeft geleid. In het buitenland wordt reeds sedert lang de lichtdrukmethode toegepast. Onlangs heeft de heer C. W. Gombault, Ingenieur-Verificateur te Amsterdam, proefnemingen laten doen, die bewezen hebben, dat ook hier te lande langs mechanischen weg reproducties van kaarten verkregen kunnen worden, die aan hooge eischen van nauw keurigheid, duidelijkheid en netheid voldoen. Mechanische reproductie van kadastrale kaarten behoort echter te geschieden aan een rijksbureau, waar rekening gehouden kan worden met de eigenaardige eischen o. a. voor bijwerking dier kaarten te stellen. Groote besparing is het gevolg van dergelijke methode; ook ten bate van het publiek, dat er vooral in bouwterreinen belang bij heeft zich voor weinig geld nauwkeurige afdrukken der kadastrale plans te kunnen verschaffen. En dan in de derde plaats onze hermetingen! Zij duren veel te lang en zijn schreeuwend duur. De kosten zijn ongeveer 20 maal zoo hoog als de metingen bij de instelling van het kadaster, zooals men die aangegeven vindt in het „Recueil méthodique." Toch is een naar de tegenwoordig gevolgde wijze vernieuwd kadaster niet zooveel meer waard dan het oorspronkelijke. Aan de perceelmeting wordt vaak veel meer tijd besteed, dan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 198