19 naar het platte vlak overgebracht volgens de Mercator-projectie en de punten direct aangesloten aan de in het platte vlak overgebrachte punten van hoogere orde. Meestal worden 2 of 3 punten der tweede orde voor de vastlegging samengenomen en niet alleen verbonden met punten van de eerste, maar ook met reeds vastgelegde punten der tweede ordehet onderling verband wordt op deze wijze beter verzekerd. Als resultaten der vereffening verkrijgt men de Mercator- coördinaten, waaruit de geographische lengten en breedten der driehoekspunten en de azimuts en lengten der driehoekszijden in de projectie worden gevonden, terwijl uit deze laatsten de over eenkomstige grootheden met betrekking tot de ellipsoïde worden afgeleid. Bij de berekeningen worden logarithmen met 7 decimalen gebezigd de coördinaten worden genomen tot in centimeters, lengten en breedten tot in drie, azimuts tot in twee decimalen der secunden. In het geheel is thans voor 32 punten der tweede orde de coördinatenberekening uitgevoerd. Bovendien is de vuurtoren op Vlakke Hoek geheel als een punt der tweede orde vastgelegd en berekend. b. De driehoekspunten der derde orde. Voor de vastlegging van de punten der derde orde worden dezelfde hoekmeetinstrumenten gebezigd als voor die van de punten der tweede orde en wordt ook de methode der rondmetingen toegepast. Sommige punten der derde orde dienen tevens, als aanvulling van de punten der tweede orde, voor de vastlegging van andere punten en worden hulppunten van de derde orde genoemd; voor de vastlegging dier hulppunten worden vier, voor die der gewone punten twee seriën gemeten; in het eerste geval wordt de cirkel- rand telkens 45°, in het tweede geval 90° versteld. De driehoekspunten der derde orde worden in den regel punts gewijze ingeschakeld; bij uitzondering zijn wel twee punten te zamen genomenzij worden gewoonlijk vastgelegd aan drie punten van hoogere orde, als zoodanig worden daarbij ook de hulppunten der derde orde beschouwd. Het verbinden der punten onderling tot een stuksgewijze in te schakelen net zou bijna overal in het met zwaar bosch begroeide terrein op onoverkomelijke moeilijk heden stuiten. Op de stations van hoogere orde worden de punten der derde

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 19