196 geen belang heeft bij kultuurtechnische ontwikkeling der landmeters, terwijl ook hij zich de invoering van ruilverkaveling in een heel ver verschiet denkt. Hij uit 2°. de vrees, dat het examenprogramma overladen zal worden. Het is gemakkelijk de leerstof uit te breiden, maar de menschelijke hersenen nemen daarom nog niet naar evenredigheid in capaciteit toe. Ad 1°. wordt o. a. aangevoerd, dat voor de periodieke herzieningen der grondbelasting van zeer groot belang zou zijn, als de landmeters wat kennis hadden van landbouwzaken en bij die herzieningen een belangrijke rol speelden. Ook bij sommige metingen voor particulieren bij markverdeeling en verkavelingen enz. wordt het gemis aan kultuurtechnische kennis gevoeld. De belangstelling van het publiek voor ruilverkaveling en de vor deringen der propaganda daarvoor, worden door Z.H.E.G. onderschat. Met betrekking tot het gevaar van te groote vermoeienis der hersenen wordt er op gewezen, dat het tegenwoordige programma niet zulke hooge eischen stelt en buitendien de tijd, noodig ter verkrijging van de daarbij vereischte kennis, buitengewoon bekort zou worden, wanneer deskundige leiding bij de studie gegeven werd. Thans wordt in sommige vakken veel meer bestudeerd dan noodig is. Bij goede leiding mag aangenomen worden, dat voldoende tijd vrij zou komen om zich eenige kulluurtechnische kennis te kunnen verwerven, zonder gevaar voor overlading der hersenen. De Hoofddirecteur stelt zich vrij wel op hetzelfde standpunt als de Minister van Financiën. Hij wil gaarne medewerken om verbe tering te brengen in de opleiding der landmeters. Hij heeft er zelfs reeds over nagedacht of de reorganisatie van het onderwijs aan de Rijkslandbouwschool daartoe aanleiding kan geven en vindt het wenschelijk, dat Financiën" zich op de hoogte stelt van den om vang en het wezen dier organisatie en zich daartoe wendt om inlich tingen tot het Departement van Waterstaat. Wat de kuituurtechniek betreft, houdt hij vol, dat „Financiën" daarbij geen belang heeft en dat van het aanvullen van het examen programma met kuituurtechniek geen sprake kan zijn, tenzij van wege „Landbouw" op de noodzakelijkheid daarvan gewezen worde. Aan den wenk van den Minister van Financiën werd gevolg gegeven op 24 November 1903. De Minister van Waterstaat is klaarblijkelijk overtuigd van het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 204