197 groote belang, dal de landbouw heeft bij een goed hypotheekstelsel, berustende op een deugdelijk kadaster. Hij is echter eenigzins verrast te vernemen, dat de opleiding der landmeters zoo slecht is, terwijl het korps toch zoo gunstig bekend staat. De eisch van uitbreiding van het examenprogramma met kuituur techniek, vindt bij hem geen onverdeelde instemming. Specialiteit voor kultuurtechnische werkzaamheden is de Neder- landsche Heide-Maatschappij. De Voorzitter wijst op het verschil in werkkring van den leider der ruilverkaveling en den melioratie-technicus. De laatste heeft een andere studie te maken van de kultuurtechnische wetenschap dan de eerste. De Commissie „Ontginning" van het Nederlandsch Landbouw- Comité, die zich bezig houdt met een wetsontwerp voor ruil verkaveling, meent dat de voornaamste werkzaamheden voor eene eventueel in te voeren wettelijke ruilverkaveling hier, evenals elders, zullen moeten opgedragen worden aan de landmeters van het kadaster. Dezen moeten de wegbereiders worden voor de melioratie-technici en zullen dus eene andere taak te vervullen hebben dan de amb tenaren der Nederl. Heide-Maatschappij. De Voorzitter hoopt, dat mogelijk welwillend te gemoet komen aan onze wenschen, niet zal afstuiten op een scherp trekken der bevoegdheidsgrenzen der verschillende bij het vraagstuk betrokken Departementen van Algemeen Bestuur. Hoogstwaarschijnlijk zal van „Financiën" een schrijven bij Z.E. inkomen, dat tot gedachtenwisseling over de opleiding van land meters zal leiden, Moge Z.E. zich dan de wenschelijkheid herinneren van goed en goedkoop grondkrediet en de wijze, waarop dat is te verkrijgen Na deze audiëntie maakte het Bestuur nogmaals zijne opwachting bij den heer Directeur-Generaal van Landbouw, die opnieuw met groote voorkomendheid blijk gaf van veel verwantschap van ge dachten en zich gaarne bereid verklaarde mede te werken aan de uitvoering van hem sympathieke denkbeelden, voor zoover het hem mogelijk zou blijken en gewenscht voorkomen. Namens de Commissie tot naziening der rekening en verant- oording over 1903, gevormd door de heeren Mulder, van der

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 205