200 Ruilverkaveling. x6e Algemeene Vergadering der Nederlandsche Heidemaatschappy, gehouden 12 September 1904 te Roermond. Uit de openingsrede van den Voorzitter: „En thans kom ik tot de afdeeling grondverbetering en bevloeiing, in den regel met de daarbij behoorende werken, als daar zijn reiniging van afvalwater, veencultuur, verbetering van kleine rivieren, drainage, enz., de kuituur-technische afdeeling onzer Maatschappij genoemd. Uit het verslag van den Directeur zal U duidelijk blijken, wat op dit gebied ook dit jaar weder is tot stand gebracht en dat ook hier vooruitgang valt te constateeren. Maar op één onderdeel, voor het eerst aan deze afdeeling toege voegd, wensch ik echter in het bijzonder Uwe aandacht te vestigen. Ik bedoel de ruilverkaveling. Wat hieronder verstaan wordt, zal voor hen, die van den arbeid der commissie „Ontginning" uit het Landbouwcomité kennis hebben genomen, niet onbekend zijn. Met ruilverkaveling beoogt men verbetering te brengen in de verspreide ligging van aan een zelfden eigenaar behoorende perceelen. In Nederland, waar dit euvel niet zelden voorkomt, is het hoofd zakelijk te wijten aan onoordeelkundige verdeeling van hoeven bij erfenis en boedelverdeeling, alsmede aan splitsing van verkochte hof steden. Dit onderwerp nu heeft ook bij de Heidemaatschappij een begin van uitvoering verkregen. Door eenige belanghebbenden uit Eibergen en Neede werd aan de Heidemaatschappij opgedragen, een plan te ontwerpen voor eene betere verdeeling hunner perceelen, over een uitgestrektheid van 60 H.A. Ten einde aan belangstellenden een denkbeeld te geven van de wijze, waarop zulk eene ruilverkaveling geschiedt, heeft de Directeur de op dit plan betrekking hebbende kaarten en het rapport ter inzage mede gebracht. Hoewel het opgedragen werk nog van betrekkelijk geringen omvang is, zoo is niettemin de opdracht voor ons toch van groote beteekenis, omdat hiermede de eerste stap is gezet op dit gebied. Wij willen hopen dat, nu een ambtenaar is opgeleid x) om eventueel de leiding van '-) Deze ambtenaar heeft inmiddels met goed gevolg het examen afgelegd als landmeter, bedoeld bij Kon. Besluit van 28 Juli 1865 (St.bl. no. 87), gewijzigd bij dat van 30 Juni 1882. (St.bl. no. 78.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 208