504 B raken. Z APB 3G°. Men laat nu de figuur begrensd dooi de rechten PA en P B en den kleinsten cirkelboog A B om den straal M A wentelen. Gevraagd wordt door berekening een punt G op P B te bepalen dus het punt G behoeft niet geconstrueerd te worden zóó dat de inhoud van- het omwentelingslichaam, dat ontstaat door A A P C om A P te laten wentelen, de helft is van den inhoud, door eerstgenoemde wenteling beschreven. De algemeene indruk die het examen heeft gemaakt, is gunstiger te noemen dan van het vorige examen. De kennis der candidaten was wat de stelkunde, vlakke en bolvormige driehoeksmeting betreft, ruim voldoendeslechts aan enkelen hunner moest een onvoldoend cijfer worden toegekend. Wat de driehoeksmeting aangaat, moet alleen worden opgemerkt, dat verschillende candidaten niet genoeg bleken te beseffen van hoe groot belang netheid is bij het uitvoeren van becijferingen. Daaraan alleen toch kan worden toegeschreven, dat, niettegenstaande de methode door hen gevolgd bij het berekenen der onbekende elementen van een driehoek, waarvan drie elementen gegeven waren, juist was, de resultaten hunner becijferingen veel te wenschen overlieten. Bij het examen in de meetkunde gaven de candidaten voor het grootste gedeelte blijk van grondige bestudeering der theorie, waarmede echter de vaardigheid in het oplossen van vraagstukken niet gelijken tred hield. Het examen in de rekenkunde gaf geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. De vraagstukken voor het schriftelijk rekenen werden door een vrij groot deel der candidaten behoorlijk opgelost; het mondeling onderzoek gaf over het algemeen bevredigende uit komsten. Bij het onderzoek in aardrijkskunde gaf het meerendeel der candidaten blijk van zeer voldoende kennis van Nederland en Oost-Indië; de kennis van Europa was bij sommigen iets minder bevredigend. Het examen in de natuurkunde gaf zeer bevredigende uitkomsten. Bij de cosmographie trof opnieuw bij vele candidaten de onbe kendheid met de gebruikelijke tijdsbepalingen. Het onderzoek in de Nederlandsche taal gaf redenen tot tevreden heid. De candidaten konden zich zoowel mondeling als schriftelijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 212