210 de holte aan het ondereinde van den steen is de bewaarplaats van een glazen kogel, als onvergankelijk merkteeken. De steen wordt vervaardigd van cement-betonde exemplaren ter afmeting van 60 en 75 c.M. zijn voorzien van een doorloopende ijzeren kern. Het zetten der steenen geschiedt als volgt: in weinig vasten bodem wordt ter plaatse van het grenspunt een stevig piket in den grond geslagen, en daarna gelicht, waarna de steen in het ontstane gat wordt geplaatst en geheel en al ingeschroefd; in zwaren grond maakt men het gat met een aardboor en wordt de steen door middel van een tang aangedraaid. De tang wordt aangezet met behulp der drijfstang van de aard boor, welke stang zoodanig is geconstrueerd, dat er zoowel horizon taal als vertikaal heele en kwart gangen mede kunnen worden gemaakt. Indien de soliditeit en de duurzaamheid van het nieuwe merk teeken aan de in deze opzichten te stellen eischen voldoen, valt het niet te ontkennen, dat het belangrijke voordeelen biedt. In de eerste plaats zal de steenzetting een sneller verloop hebben, als gevolg der omstandigheid, dat het graven van groote en diepe gaten achterwege blijft. Voorts wordt tijd gewonnen, wijl de steen bij het plaatsen niet behoeft te worden gecentreerd; door de schroefbeweging toch daalt hij loodrecht in den bodem, daar, waar eerder een piket stond. Verder zij er op gewezen dat de steen in geïnundeerd terrein kan worden gezetindien noodig, bij ophooging of afgraving van den bodem, zonder ontgraven hooger en lager kan worden gesteld, en dat de onmiddellijk den steen omringende grond, door zijn in dringen wordt samengeperst, zijn stand dus beslist vaster is, dan van een ingegraven merkteeken. Een proefneming met den Weilandt'schen steen, die geleverd wordt door de Gelsenkirchener Gementwaren-fabrik van O ster man n en Go. te Rotthausen-Rheinland, verdient in ons aan natuur steen arme land gewis aanbeveling; de kosten belioeven niet te weerhouden, de prijs is ongeveer gelijk aan dien van den twee- deeligen grenssteen van Schmeisser. H.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 218