239 *Heinricli Hokeimer. Dr. Ing. Graphisch-mechanische Ausgleichung trigonometrisch eingeschalteter PunJcte. Mit 16 Figuren, einer Zahlentabelle und 2 graphischen Tafeln, Stuttgart 1904. 2,80 Mk. Bei der dargestellten Methode war das Bestreben maszgebend ein Ausgleichsverfahren zu finden, welches die Lage und die mittleren Koordinatenfehler des der Methode der kleinsten Quadrate ent- sprechenden warscheinlichsten Punktes bei möglichst geringem Zeit- aufwand mit genügender Scharfe liefert. De inhoud zal later meer uitvoerig worden besproken. *0tto Reichel. Dr. Vorstufen der höheren Analysis und analytischen Geometrie. Mit 30 Figuren im Text. Leipzig 1904. 2,40 Mk. A. Krister. Wirkl. Geh. Oberregierungsrat. Die Erschliessung von Baugelanden und die Bildung geeigneter Baustellen durch Um- legung der Grundstücke. Zie T. v. K. en L. 1904, bldz. 124 e. v. J. J. Gockinga. Mr. De Verdeeling van de Markgronden van Hollum en Ballum op Ameland. Leeuwarden 1904. 160 blz. f 1,50. Inhoudsopgave: Inleiding. Hoofdstuk I. Voorbereidende maat regelen om tot de verdeeling te komen. Vaststelling van de grenzen der markgronden. Onderzoek naar de kadastrale perceelen, waar uit de markgronden bestaan. Onderzoek naar de schulden der mark. Aangifte van de belanghehbenden bij de verdeeling, met opgave van hunne rechten. Opmaking van het plan van verdeeling. Opmeting en kaarteering van de markgronden. Ontwerpen en vaststellen van de wegen en waterleidingen door de markgronden en het onderhoud van die wegen, enz.- Waardeering der markgronden. Vaststelling van de rechten der belanghebbenden. Verkoop van een deel der markgronden. Hoofdstuk II. De verdeeling zelve der markgronden. Vaststelling en aanwijzing van de aandeelen van de ingezetenen van de dorpen NesBallum en Hoïïum. Het ontwerpen van de kavelingen voor de rechthebbenden. Vaststelling van de verkaveling. Het ontwerpen en het verlijden van de akte van scheiding. Overdracht van de wegen en waterleidingen. De afsluiting van de kavels of perceelen. De schulden der markgronden. De rekening van de kosten der ver deeling. Besluit. Bescherming van de markgronden tegen zeewater Bijlagen A K.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 249