240 *M. de Vos. Landmeter van het kadaster. Leerboek der lagere Geodesie. De vijfde laatste aflevering van dit werk is einde December 1904, bij J. B. Wolters te Groningen verschenen. (Zie v. d. T. Jrg. XVIII. (1902) bldz. 113). L. Zwiers. Beknopte Handleiding voor het Landmeten en Waterpassen. Amsterdam, Wed. J. Ahrend Zoon, 1904. Gebonden ƒ2, In 172 bladzijden bevat het werkje eene beschrijving der instru menten en methoden. Het is voornamelijk samengesteld ten behoeve van bouw- en waterbouwkundigen en als inleiding tot eene meer uitgebreide studie der geodesie. Van de instrumenten, waarvan over 't geheel duidelijke afbeel dingen zijn opgenomen, zijn die voor het waterpassen in ruime verscheidenheid behandeld. De schrijver heeft blijkbaar naar volledigheid getracht, getuige b.v. de bespreking van het micrometer-microscoop. Dat de aangegeven methoden niet altijd den toets der praktijk kunnen doorstaan, blijkt uit de wijze waarop de gemeten afstanden van een hellend tot een horizontaal vlak zouden moeten herleid worden, nml. door het meten van den hellingshoek met behulp van een theodoliet en het berekenen der correctie. Ook is de formule voor het geval het hoogteverschil voor deze herleiding moet dienen tot tweemaal toe verkeerd opgegeven. Zoo wil de schrijver, 83 voor de herleiding van een, met een sextant gemeten hoek tot den horizon, het hoogteverschil tusschen het hoekpunt en de punten waarop gericht is, bepalen door water passing. Het verdient aanbeveling deze methode eens toe te passen, wanneer de punten bestaan uit torenspitsen, die op eenige kilometers afstand zijn gelegen. Omtrent de mate van bruikbaarheid zal men dan niet in twijfel blijven. Norbert Herz. Prof. Dr. Geodiisie. Eine Darstellung der Methoden fïïr die Terrainaufnahrne, Landesvermessung und Erdmessung mit einem Anhange: Anleitung zu astronomisehen, geodatischen und kartographischen Arbeiten auf Forschungsreisen. Mit 3 Steindruektafeln und 280 Figuren im Texte. Leipzig und Wien. Franz Deutike 1905. 14 Mark. Dit werk vormt het AXIIIe deel van: „Die Erdkundé"eine Darstellung ihrer Wissensgebiete, ihrer Hilfswissenschaften und der Methode ihres Unterrichtes, herausgegeben von Maximilian Klar Professor in Wiener-Neustadt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 250