2G Omtrent het archief der triangulatie valt mede te deelen, dat de meetboekjes, berekeningen, registers en alles wat daarmede in ver band slaat, in duplo aanwezig zijn. Het eene exemplaar wordt bewaard op het bureau der Triangulatie-Brigade, het andere op het Topographisch Bureau. Het gebezigde papier is normaal papier; zooveel mogelijk worden gedrukte schema's gebruikt, waarin voor elk getal een bepaalde plaats is aangegeven. In het eene exemplaar der meetboekjes worden door een inlandsch opschrijver tijdens de metingen de afgelezen cijfers aangeteekend, die telkens na afloop daarvan door den waarnemer in het tweede exemplaar worden overgenomen; beiden voeren vervolgens de reduc ties uit, waartoe de meetboekjes voor hoek- en voor hoogtemetingen de noodige kolommen bevatten, terwijl voor de astronomische waar nemingen afzonderlijke reductieboekjes worden gebruikt. De reducties worden, cijfer voor cijfer, vergeleken en de uitkomsten in verzamel- staten overgenomen. De beide exemplaren van een meetboekje mogen nimmer door den waarnemer zelf worden medegenomen of met dezelfde gelegenheid naar Batavia worden verzonden, opdat, als er onderweg een mocht verloren gaan, het andere nog alle gegevens kan leveren. De twee exemplaren van elke berekening zijn afkomstig van twee personen, die de becijferingen onafhankelijk van elkander hebben uitgevoerd en geheel hebben vergeleken. Tal van berekeningen leveren bovendien controle op zich zelf, zoodat men de meest mogelijke waarborgen heeft, dat vergissingen of rekenfouten niet onopgemerkt kunnen blijven. De noodige registers worden geregeld bijgehouden; zoo heeft men de registers der gebouwde pilaren met de omschrijving hunner ligging; de registers der driehoekspunten met de wijze waarop zij worden vastgelegd; het register der op de stations uit te voeren metingen, waaruit de hoekmeters een extract ontvangen betreffende de door hen te bezetten stationsde coördinatenregisters, waarin de einduitkomsten der Triangulatie worden verzameld. Van de kaarten is wel de belangrijkste de groote triangulatiekaart op de schaal 1250 000 in twee bladen, waarop alle gebouwde pilaren, de meetstations met de nog aan te meten of reeds gemeten S 10. Het archief der triangulatie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 26