27 ricjrtingen en de door berekening vastgelegde punten worden aan gegeven deze is grootendeels samengesteld uit de boussolepeilingen bij den pilaarbouw genomen. Verder de kaart der berekende punten op de schaal 1500 000, ook in twee bladen, waarop deze volgens hunne coördinaten in teekening zijn gebracht. Bij de verkenningen worden door het personeel, dat grootendeels bestaat uit bekwame terreinopnemers, die groote vaardigheid bezitten in het uitvoeren van vluchtige opnemingen, de noodige gegevens verzameld voor de samenstelling eener kaart van het terrein der triangulatie op de schaal 1200 000. Hieruit wordt eerst een voor- loopige kaart, de verkenningskaart, samengesteld, berustende op de door boussolepeilingen bepaalde ligging van de punten der tweede en derde orde, terwijl alleen de punten der eerste orde daarop volgens de coördinaten in de Mercatorprojectie zijn uitgezet. Op de definitieve kaart, waaraan wordt voortgewerkt, naarmate de berekeningen vorderen, worden alle punten volgens de coördi naten in de Mercatorprojectie uitgezet; voor de punten der derde orde worden hiertoe aan de polyedercoördinaten kleine reducties aangebracht; tusschen die punten wordt het terrein naar de voor- loopige kaart ingeteekendbij de voorstelling der bergformatie, door middel van tranches met hoogteverschillen van 100 meter, wordt de juiste hoogte der driehoekspunten natuurlijk in aanmerking genomen. Op deze wijze wordt een kaart verkregen, die wat de details betreft natuurlijk niet volkomen juist kan zijn, maar toch van groot nut zal wezen voor de chefs der opnemingsbrigades, die later met de leiding der opnemingswerkzaamheden zullen worden belast; die kaart levert alle gegevens voor de veelhoeksindeeling en geeft volledige aanwijzingen omtrent den aard der terreinen. Zoolang er van Zuid-Sumatra nog geen enkele betrouwbare kaart bestaat, zal die schetskaart ook in wijder kring aan een bepaalde behoefte kunnen voldoen. De vier bladen der kaart, die thans gereed zijn, en waarop het geheele getrianguleerde deel der Lam- pongsclie Districten, een groot gedeelte der afdeeling Kroë en een deel der onderafdeelingen Banaudistricten en Komering Oeloe voor komen, zullen daartoe bij het Topographisch Bureau op eenvoudige wijze door druk worden vermenigvuldigd en verkrijgbaar gesteld, terwijl de verdere bladen zullen volgen naarmate zij gereed komen. Aan den Ingenieur belast met de voorloopige spoorwegopname zijn een aantal calques verstrekt, voor het grootste deel genomen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 27