29 Op enkele veranderingen slechts kunnen we de aandacht vestigen, zal deze korte aankondiging niet tot eene bespreking van te grooten omvang worden uitgebreid. In 1, de Inleiding, vindt men al dadelijk een paar sprekende figuren opgénomen ter verklaring van de voornaamste begrippen der geodesie, de bepaling der punten naar horizontale en verticale ligging. De vereffening van een sluitfout in 9 is uitgebreid voor het geval van verschillende gewichten. Het gebruik van den spanningsmeter voor bandmetingen is op genomen bij 17, terwijl in de volgende paragrafen meer uitvoerig wordt gehandeld over het vergelijken van meetlatten en banden en de fouten der lengtemeting aan een nadere beschouwing worden onderworpen. Bij de planimeters vindt men thans ook de kogelrolplanimeter van Coradi behandeld. De theorie is niet geheel in overeenstem ming met de inrichting van het instrument, daar het punt waarmee de cylinder het kogelsegment aanraakt verandert van hoogte in verband met den hoek tusschen voerarm en richting der beweging. De theorie van den stang- of bijlplanimeter van Prytz, die in den vorigen druk uitvoerig was behandeld, komt eenigszins verkort in dezen druk voor. Onder de rekenlinialen is ook die van Lallemand opgenomen, terwijl bij de rekenmachines die van Steiger en Egli is vermeld. Bij de behandeling der lenzen treft men ook hier weder een veel voorkomende onvolledigheid aan in het aangeven van de constructie van de plaats van het beeld. Er wordt toch gebruik gemaakt van het snijpunt van twee van het voorwerp uitgaande stralen, nml. één evenwijdig aan de hoofdas en de andere gaande door het optisch middelpunt; voor voorwerpen grooter dan de lens zullen de stralen evenwijdig aan de hoofdas deze niet treffen. Beter is het om deze reden om gebruik te maken van de stralen door het buitenbraudpunt, welke na de breking evenwijdig aan de hoofdas loopen. Aan de bespreking van den theodoliet wordt weder eene belang rijke plaats ingeruimd. Onder de beschreven constructies worden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 29