30 enkele nieuwe opgenomen. Bij de regeling op de voorwaarde dat de horizontale as loodrecht op de verticale moet staan, wordt bij de methode b op pag. 232. „Projektion auf eine horizontale Latte in beide kijkerstanden thans geeischt, dat de eerste as zuiver ver ticaal moet gesteld zijn. Deze eisch, die in den vorigen druk niet voorkomt, is geheel onnoodig. Bij het onderzoek naar den loodrechten stand van vizierlijn op tweede as zou nog als eisch kunnen gesteld worden, dat het richtpuut niet te dichtbij mag gelegen zijn, omdat eene mogelijke excentrische plaatsing van den kijker zich anders zou kunnen doen gevoelen. In 69 wordt voor de coördinaten-berekening in het net van meetlijnen een uitgewerkt voorbeeld ingelascht, waarbij ook eenige wenken worden gegeven voor het gebruik van de rekenmachine; verder wordt nog de coördinaten-berekening opgenomen voor een zelfstandig bepaalden vierhoek met diagonalen. Ter bepaling van een punt door achterwaartsche snijding is eene methode opgenomen, die geschikt is voor de rekenmachine. Het ver dient opmerking, dat deze methode voor gewone berekening ook hier te lande sedert ongeveer 25 jaren in toepassing wordt gebracht. Een verder gebruik van de rekenmachine wordt besproken op bladz. 405 voor het geval van polygoon-berekening. Bij de waterpasinstrumenten is thans een plaats ingeruimd aan eene constructie van Wolz in Bonn, met zijwaarts aangebrachten spiegel voor aflezing van hel niveau en verdeelden trommel voor het meten en uitzetten van hellingen in procenten. Een nieuwe waterpasbaak met deelstrepen in gebruik bij de Pruisische „Landesaufnahmë'is in 112 opgenomen en het gebruik daarvan in 121 nader besproken. De door Cohen Stuart voor de Nederlandsche nauwkeurigheidswaterpassing ingevoerde methode, waarbij op het midden van een schaaldeel wordt gericht en de uitwijking der luchtbel wordt afgelezen, is indertijd overgenomen door het Geodetische Instituut, later door de Pruisische bureaux voor de waterpassingen en waarnemingen der waterhoogten, en ook voor de waterpassingen van de trigonometrische afdeeling der «Landesaufnahme". Thans is echter door laatstgenoemd lichaam het richten op het midden van het veld vervangen door het instellen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 30