31 tusschen twee horizontale draden van de deelstrepen der baak Bij de bespreking der verschillende becijferingen van den verti calen cirkelrand van den theodoliet zal men stuiten op eene om zetting der figuren 6 en 7 op bladz. 552. Deze fout komt ook in den vroegeren, niet echter in den derden druk voor. Onder de tachymeters wordt o. a. een nieuw instrument vermeld door Fennel in Cassel naar het ontwerp van den schrijver voor de verzameling te Hannover vervaardigd. Het is een tachymeter- theodoliet met horizontalencirkel van 13V2 cM.de verticale hoeken worden gemeten op twee bogen en evenals de horizontale afgelezen door aflees-microscopen. De horizontale rand wordt ten dienste van de aflezing verlicht door verticaal staande buisjes. De afstandmetende kijker kan aan de objectiefzijde doorslaan. Het bovendeel draagt een boussolej waarvan de verdeeling is aangebracht op een ring in een geslepen glazen omhulsel, waarop door een loupe de stand der benedenwaarts omgebogen naald wordt afgelezen. Ook in de overige hoofdstukken is deze nieuwe druk verrijkt met onderscheidene nieuwe constructies van instrumenten. De wijze van behandeling van verschillende onderwerpen, waar door het handboek zich steeds zoo gunstig heeft onderscheiden van vele andere Duitsche werken in duidelijkheid van voorstelling en in het gemak, waarmede hoofd- en bijzaken uit elkander kunnen worden gehouden, vindt men ook terug in de uitbreidingen van de hand van dezen bewerker. Het geheel is ten zeerste aan te bevelen aan hen, die in het bezit wenschen te zijn van een vraagbaak die bijna nooit het antwoord schuldig blijft en voor elk onderdeel nog een schat van literatuur aangeeft, waardoor de weg aangewezen wordt voor even- tueele verdere studie. M. DE Vos. Februari 1904.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 31