37 van de landbouwschool te Wageningen en dat hij bij de reorganisatie van het onderwijs, wanneer de hoogere burgerschool te Wageningen met 4-jarigen cursus veranderd zal worden in een hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus, ook het landbouwonderwijs ter hand zal nemen. Maar het gaat mijns inziens niet aan zich nu reeds op het standpunt te stellen, dat, wanneer de nieuwe wet op het hooger onderwijs er zal zijn, waarbij höt hooger landbouwonderwijs ingevoerd wordt, dat onderwijs niet te brengen bij een van onze universiteiten. Dat zou ik ten zeerste betreuren. Als het hooger onderwijs tot zijn recht moet komen, dan zal dat alleen kunnen geschieden wanneer het ondergebracht wordt bij een onzer universiteiten onder de faculteit wis- en natuurkunde. Ik ga niet mede met den Minister waar hij zegt: dat de studenten voor den landbouw beter geplaatst zouden zijn in een stadje in den achterhoek van ons land, dan in een van onze universiteitssteden. De ervaring daaromtrent vooral in Duitschland opgedaan, heeft dit bewezen, daar men verder afgezien heeft van het stichten van landbouw- hoogescholen, maar het hooger landbouwonderwijs naar de universiteit heeft overgebracht. Ik kan alle namen niet noemen, maar o. a. bij de universiteiten in Halle, Leipzig, Jena en Bonn is het hooger landbouw onderwijs ondergebracht bij de faculteit der philosophie, terwijl vroeger in vele van die plaatsen technische landbouwhoogescholen bestonden. Op het oogenblik is er nog in Duitschland één plaats waar een dergelijke landbouwhoogeschool bestaat, maar zij is alweer gevestigd in een univer siteitsstad, nl. Berlijn. Daar worden de studenten in de gelegenheid gesteld om de lessen aan de universiteit te volgen. Juist voor het hooger land bouwonderwijs acht ik dit beslist noodig. Het is dringend noodig voor de vorming van de wetenschappelijke mannen op dit gebied, van de landbouwieeraren. Die personen moeten in de gelegenheid gesteld worden een veelzijdige opleiding te ontvangen en waar kan dit beter geschieden dan aan een universiteit, waar ook gedoceerd wordt scheikunde, mineralogie, geologie, physica enz., alle vakken, die de grondwetenschappen vormen van de landbouwwetenschap Ik heb gemeend deze enkele woorden in het midden te moeten brengen en spieek daarbij de hoop uit, dat wanneer ooit een inrichting voor hooger landbouwonderwijs in Nederland zal worden opgericht, dit zal geschieden als onderdeel van een der faculteiten eener universiteit en in ieder geval in een plaats waar een Universiteit is gevestigd. De heer de Marez Oyens, Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid Mijnheer de Voorzitter! De heer Dojes heeft andermaal de wen- schelijkheid betoogd van het plaatsen van de hoogere landbouwschool aan een onzer Universiteiten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 37