DE CYCLOGRAAF FERGUSON. Het doel van den Cyclograaf. Toen in den loop van 1902 voor het eerst de bijzonderheden omtrent den door mij ontworpen Pedograaf het licht zagen 2), werd van meer dan één kant de vraag geopperd of dit toestel ook niet met geringe wijzigingen van toepassing gemaakt zou kunnen worden op een voertuig, en zoo niet, of er dan voor voertuigen en wel voornamelijk het rijwiel niet een eenvoudig toestelletje bedacht zou kunnen worden, dat op soortgelijke wijze een tracé van den doorloopen weg voortbracht. Het eerste denkbeeld bleek al spoedig onuitvoerbaar, zoodat de constructie in elk geval grondige wijziging zou moeten ondergaan, en, wat betreft de tweede vraag, was ik in het begin sterk geneigd aan de levensvatbaarheid van een derge lijke inrichting te twijfelen, om de eenvoudige reden, dat daar, waal wegen bestaan, geschikt voor voertuigen, ook hoogstwaarschijnlijk topographische gegevens aanwezig zullen zijn, die de hier beoogde globale opnamen zoo goed als geheel overbodig zouden maken. Daar deze gedachtengang zich waarschijnlijk ook bij anderen zal voordoen in verband met het hierna te beschrijven toestel, is het wellicht raadzaam deze levensquaestie voor den „cyclograaf" al aanstonds in behandeling te nemen en aan te toonen, waarom een dergelijk instrument bij nader inzien toch reden van bestaan heeft. Een toestel voor automatische opname van een door een voertuig afgelegden weg. (Met afbeeldingen.) Overgedrukt, uit liet Weekblad De Ingenieur, Orgaan van het Kon. Inst. van Ingenieurs en van de Vereeniging van Delftsche Ingenieurs, van 7 Novem ber 1903, N°. 45. Een toestel voor automatische opname van den door een voetganger afge legden weg, beschreven in I)e Ingenieur, N" 38, van 19 Sept 1903 en in dit Tijdschrift, Jrg. XIX (1903), bldz. 212 e. v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 47