45 pedograaf-methode. Kan de pas hier dus vervangen worden door een meer algemeen nauwkeurig loopende afstandsmaat waar voor de cyclometer-methode, gebaseerd op den wielomtrek, wel het eerst in aanmerking komt dan heeft men een toestel, waarin ook bij geaccidenteerd terrein en ongunstigen bodem, de functies onderling blijven harmonieeren en resultaten opleveren binnen de nauwkeurig- heidsgrenzen aan het systeem zelf eigen. Ofschoon het dan nog altijd mogelijk is, bij sterkere hellingen, de afgemeten afstanden tot op horizontale waarden te herleiden, zal dit in de meeste gevallen voor ons doel overbodig wezen. Om deze reden heb ik dan ook bij den cyclograaf een reeds ontworpen inrichting voor doorloopend automatische herleiding op horizontale waarde, bij nader inzien als een niet genoegzaam gemotiveerde complicatie achterwege gelaten. Het hoofddenkbeeld bij het ontwerpen van dit nieuwe toestel was dus: het invoeren van een juistere afstandsmaat, zonder overigens de andere functie het aanteekenen van de richtingen te schaden, en het instrument toch zooveel mogelijk geschikt te laten voor ongebaande terreinen, voetpaden, enz. De beste vorm hiervoor zou dan wezen een enkel wiel met het mechanisme er op, gemonteerd bij wijze van een kruiwagentje, zooals in Amerika veel wordt ge bruikt, (zgn. wheelbarrow-odometer") om afstanden te meten, doch dat in dit geval tevens ingericht zou wezen om de richtingen te ïegistreeren, en dus den veelhoek direct in kaart te brengen. Dit is de grondvorm van mijn cyclograaf, en voor de bijzondere gevallen, waarin zij gewenscht mocht wezen, zal deze wijze van monteeren ook in den handel verkrijgbaar worden gesteld doch practische overwegingen hebben er toe geleid om als normale inrichting aan te nemen een afzonderlijk in een doos vervat mechanisme, dat met weinig moeite op elk bestaand rijwiel kan bevestigd worden, en waarmede dan, hetzij met het rijwiel aan de hand, hetzij erop gezeten, de kaart al gaandeweg wordt gemaakt. Naast een rijwiel loopende, kan toch even ongebaand en geaccidenteerd terrein worden begaan als waar het mogelijk is een enkel wiel voor zich uit te duwen, terwijl daartegenover de groote voordeelen staan, dat er steeds een middel van vervoer letterlijk bij de hand is, waarmede de waarnemer, waar de wegen zulks mochten toelaten, met het toestel naar en van het terrein van opname kan rijden, of zelfs Door de Nederlandsche Instrumentenfabriek te Utrecht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 49