46 op gunstige stukken de waarneming bereden kan volvoeren; dat het gebruik van het toestel op een rijwiel veel minder opzien baart, en last not least dat, waar het mocht voorkomen dat een berijdbare weg snel verkend moet worden, de opname in haar geheel kan geschieden met een snelheid van 14 a 15 kilometer in het uur, zooals bij vele proeven inderdaad het geval is geweest. Het bovenstaande komt dus hoofdzakelijk hierop neer: dat hoewel met den cyclograaf op een rijwiel zeer goed rijdende opgenomen kan wordenzijn bestemming in hoofdzaak is om op allerlei soort van terrein dus ook onberijdbaren grond een snelle methode van veelhoeks- opname te verschaffen met op wielomtrek gebaseerde afstanden 1). Algemeen principe van werken. Het principe van den cyclograaf laat zich in het kort aldus weer geven in een platte doos, horizontaal op de stuurstang van een rijwiel bevestigd, bevindt zich een blad teekenpapier, dat met behulp van er op getrokken meridiaanlijnen, naar aanwijziging van een boven de doos gemonteerde kompasnaald, steeds volgens het terrein ge oriënteerd kan gehouden worden. Onder het rijden verplaatst het papier zich, steeds evenwijdig aan zichzelf blijvende, geleidelijk naar achteren in de richting van de lengte-as van het rijwiel, waardooi een boven tegen het papier rustend inktrolletje een lijn er op beschrijft. Gaat men nu op het terrein een hoek om, dan dient het papier volgens aanwijzing van het kompas over een gelijken hoek in tegengestelden zin gedraaid te worden, hetgeen steeds geschiedt om een punt vlak onder het inktrolletje als middelpunt. Daarna volgt weder de voortgaande beweging van het papier naar achteren, en zoo voort, waardoor gaandeweg op het papier een lijn ontstaat, die den vorm van den gevolgden weg nauwkeurig weergeeft. Details der constructie. Excentriek. De beweegkracht voor den cyclograaf wordt ontleend aan een i) ])at ik mij in de hierboven uiteengezette opvatting in belangrijken rugsteun mag verheugen, bleek uit een gedachtenwisseling, die ik daaromtrent mocht hebben met Professor Dr. E. Hammer, de bekende autoriteit op practisch geographisch gebied te Stuttgart. Prof. Hammer liet zich over een en ander ook in denzelfden zin uit in zijn verhandeling over den pedograaf in «Dr. Petermann's Oeographische MitteilungenGotha, 1903, Heft VIII.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 50