51 Schaal. Deze getallen staan in onmiddellijk verband met de schaal van de opname. Immers stelt elke slingering van den hefboom één omwenteling van het wiel van het voertuig voor, dus een afgelegden afstand over het terrein (behoudens meer nauwkeurige individueele bepalingen) van ongeveer 2,15 M. Nu draagt het drijfrad op zijn as een schroef zonder einde M, met dubbelen draad, waarin de tanden van het „trekraadje" N grijpen. Deze tanden steken door een gleul iets boven het oppervlak van de plaat O uit. Hierop wordt eenvoudig het losse vel teekenpapier gelegd, waarna, bij sluiting van het deksel, een inktrolletje P op het papier juist boven de tanden van het trekrad komt drukken. Geraakt dit laatste nu tengevolge van de hefboom-slingeringen in langzame wenteling, dan trekt het, het papier met zich mede; het inktrolletje wentelt dan ook mee en laat, door een klein lapje vilt, waar langs de rand wrijft, steeds van inkt voorzien zijnde, op het bovenvlak van het papier een inktlijn achter, terwijl op den onderkant de door het trekraadje ingeprikte merkjes zichtbaar zijn. Deze liggen op milimeter afstanden dus stelt één tn.M. op het papier zooveel maal 2,15 M. op het terrein voor, als er hefboom-slingeringen noodig waren, om het drijfrad een halve omwenteling te geven (daar de schroef twee draden heeft). De schaal zou dus gesteld kunnen worden op elke willekeurige waarde tusschen 1/10000 en Ij OO, doch in de praktijk zal 1/100000 als kleinste schaal wel niet overschreden worden. Richtingen. Zooals tot dusverre beschreven, ligt dus het papier los op de plaat, slechts op één punt tusschen trekrad en inktrol geklemd. Een draaiing om dat punt is dus gemakkelijk te bewerkstelligen, waarna, bij verdere werking van het trekrad, een hoek op het papier afgeteekend wordt; doch juist daarom moet ook gezorgd worden dat door wrijving van het papier over de plaat, schokken, enz. deze draaiing niet vanzelf plaats vindt. Dit vereischt een inrichting om evenwijdige verplaatsing te verzekeren, welke inrichting het wille keurig draaien van het papier niet in den weg mag staan en om gekeerd. Ten einde deze zeer ongewenschte complicatie te vermijden, kwam ik op het denkbeeld de twee antagonistische functies te ver eenigen in een zeer eenvoudige inrichting, nl. het „sleepradje" R,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 55