52 dat eveneens door een gleuf boven de plaat uitsteekt, doch dwars op de lengte-as van het voertuig staat. Door middel van een stijf spiraal veertje S, bij wijze van buigzame as, en een staaf T, is het verbonden met een handvat U, buiten de doos, ter dikte van een potlood. Door dit handvat tusschen duim en vinger te nemen, kan zoowel een vlugge als geleidelijke wenteling gegeven worden aan genoemd sleepraadje. Deze is voorzien van scherpe kartelingen, waartegen het papier gedrukt wordt door een aan het deksel van het toestel bevestigd veerend rolletje V, los draaibaar om een as evenwijdig aan die van het sleeprad. De mesvormige kartelingen van dit laatste zorgen er voor, dat het papier in een richting even wijdig aan de as van het raadje (dus de lengte-as van het voertuig) met weinig wrijving tusschen rad en rolletje door getrokken kan worden, doch loodrecht op die richting veel weerstand ontmoet. Een eventueele draaiing van het sleeprad voert dus het papier met zich mede, hetgeen het rolletje er boven, door vrij mede te draaien, ook gemakkelijk toelaat, doch daar het papier op een ander punt tusschen trekrad en inktrol geklemd is, wordt dit laatste dan een middelpunt waarom het papier in azimuth wentelt. Deze wenteling zelf wordt zoodoende niet door de inktrol aangeteekend, doch bij verdere werking teekent zij een lijn in het nieuwe azimuth gelegen. De sleepende weerstand (hoe gering ook) van het sleeprad, aan grijpende achter het trekrad en op dezelfde lijn (pq) waarin deze het papier zoekt te bewegen, is dan voldoende om het papier onder het voortglijden steeds op dezelfde wijze gericht te houden. De twee functies: draaien en gericht houden van het sleeprad, kunnen ook naast elkander bestaan, m. a. w. terwijl het papier in azimuth gewenteld wordt kan zijn voortgaande beweging ongehinderd door gaan, en omgekeerd. Kompas. Het toestel is nu zoover gekomen, dat een blad papier zich met een direct van de beweging van het voertuig afhankelijke snelheid evenwijdig aan zichzelf naar achteren verplaatst, terwijl tevens daaraan door een eenvoudige manipulatie elke willekeurige orien teering gegeven kan worden. Blijft nu deze orienteering gelijk aan die van het terrein zelf, of hetgeen daarmede gelijk staat wordt de lijn Noord-Zuid op het papier steeds naar het werkelijke Noorden wijzende gehouden, dan zal de inktrol klaarblijkelijk op

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 56