53 het papier getrouw alle bewegingen van het voertuig nabootsen. Om dit te kunnen doen hebben wij faute de mieux het kompas weder ter hulpe geroepen. Dat dit op een schokkend en trillend voertuig, bovendien met zijn eigen magnetisme behept, niet zonder bezwaren gepaard zou gaan, was te voorzien, doch dank zij de toepassing van het „vaste-as"-systeem in de naald tevoren reeds op den pedograaf gebezigd en een trillingen-uitputtend statief, kon ik een kompas samenstellen, waarvan de naald zelfs op de hobbeligste wegen zoo goed als volkomen rustig blijft zweven 1). Om de naald een zoo groot mogelijk magnetisch moment te ver zekeren, met een zoo klein mogelijk traagheidsmoment (in tegen stelling met het groote traagheidsmoment voor scheepsgebruik gezocht, in welke richting ik eerst zonder veel succes proeven nam) is zij ingericht zooals in fig. 4 voorgesteld. Twee stalen naalden worden aan een houten dwarsstukje bevestigd, waar de loodrechte as doorgaat, terwijl twee licht verstelbare spiraalveertjes a de vereischte regeling in evenwicht toelaten. De scherpe harde uiteinden van de as rusten in agaten dopjes, gemonteerd in de glazen boven en beneden wanden van de kompasdoos. Wanneer nu het kompas ergens boven het teekenpapier gehouden wordt, valt het niet moeilijk De boven alle verwachtingen geslaagde uitkomsten van deze proeven brengen mij op de vraag in hoeverre dit systeem van «vaste-as» naald toegepast zou kunnen worden op de kompassen van torpedobooten en dergelijke vaartuigen, waar nog steeds bitter geklaagd wordt over hinderlijke slingeringen van de roos, die nauwkeurige waarnemingen, vooral wanneer zij snel moeten geschieden, b.v. bij peilingen in het voorbijgaan, zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk maken. Het kan wezen dat de balansjusteering, die deze naald behoeft om resultante van zwaartekracht en verticaal aard-magnetisme in de as te brengen, een groot bezwaar is, en, indien zij aan boord verstelling zou vereischen naar de magneti sche breedte, waarop het vaartuig zich bevindt, de toepassing in de praktijk veel te précair zou maken; doch daartegenover staat het feit dat scheepskom- passen in Cardanusringen hangen, die, als zij gevoelig genoeg werken, de naaldas steeds loodrecht moeten houden, en dus een minder juiste regeling van het evenwicht onschadelijk maken. Hierdoor zou het wellicht mogelijk wezen aan het kompas een gemiddelde regeling voor alle breedtegraden te geven zonder ooit mogelijke bronnen van fouten in het leven te roepen, grooter dan wat nietig zou lijken naast de duizend-en-een storende invloeden bekend of onbe kend, gecorrigeerd of ongecorrigeerd die op een klein ijzeren vaartuig hun best doen om van het kompas een tollende gvroskoop temaken. Eenigeproeven in die richting genomen op torpedobooten, door hen die daartoe in de gelegen heid zijn, komen mij dus alleszins aanbevelenswaard voor.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 57