54 om de van te voren op het papier getrokken meridiaanlijnen, die Door plaatsing van het kompas op eene hoogte van ongeveer 2.5 d.M. boven de doos is de storende invloed van het rijwiel- magnetisme, voor zooverre als ik met de door mij beproefde rijwielen na kon gaan, onschadelijk gemaakt. Nu restte nog slechts het dempen van de schokken en trillingen. Deze bleken van geheel anderen aard te wezen dan de schokken, waarin bij denpedograaf onder het dragen door een voetganger voorzien moest worden, en waar een kompas-naald met „vaste-as" al dadelijk volkomen succes verwierf. Op het rijwiel bleek dit systeem nog verre van voldoende en moest, na eene lange serie min of meer onbevredigende proeven met allerlei modellen van naalden, de aandacht gevestigd worden op het statief zelf, teneinde te trachten de schokken door uitputten onschadelijk te maken. Op het eerste gezicht zou schijnen dat hiervoor veering in loodrechte richting aangewezen was, doch bij nader onderzoek bleek dat op de hoogte, waarop het kompas zich boven den grond bevindt, de horizontale composante van de schokken nog grooter is dan de verticale, en daar deze geen storenden invloed hadden, bleek een statief waar de horizontale trillingen en wel alleen die in de lengte-as van het rijwiel werden gedempt, voor ons doel geheel voldoende. Het kompas is daarom gemonteerd op een rechthoekig raam uit dik koperdraad, gebogen, zooals in Fig. 1 en 2 zichtbaar, dat aan het deksel van het toestel scharnierend bevestigd is, zoodat het plat op de doos neergeslagen kan worden. Het kompas is draaibaar boven aan dien rechthoek bevestigd, en wordt door middel van twee zijdelings aangebrachte afzonderlijke staafjes parallelogramsgewijze steeds evenwijdig aan het vlak van het toestel gehouden. Het geheele systeem kan dus in de lengte-as heen en weer slingeren, waarbij de wrijving over acht draaiende door deksel en bodem van het kompas zichtbaar zijn, evenwij dig te stellen en te houden aan de zwevende naalden. Dit is de manipulatie, welke de waarne mer gaandeweg verricht door aan het handvat (U fig. 3) te draaien. Kompas-statief. Kompasnaald. Fig. 4.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 58