DE TRIANGULATIE VAN ZUID-SUMATRA. Nadat bij Gouv. Besl. dd. 15 Maart 1894 No. 5 machtiging was verleend tot uitbreiding der triangulatie van Sumatra over de resi denties Benkoelen, de Lampongsche Districten en Palembang, werd in den loop van 1895 in die gewesten, een algemeene verkenning uitgevoerd om een overzicht te krijgen van de gesteldheid van het terrein, de beschikbare werkkrachten en de plaatselijke toestanden. In het laatst van dat jaar werd een aanvang gemaakt met de triangulatiewerkzaamheden, die gaandeweg werden uitgebreid, naar mate bij het ten einde loopen der triangulatie in Tapanoeli, meer personeel beschikbaar kwam. In Juli 1896 werd het bureau der triangulatie-Brigade van Padang Sidimpoean overgebracht naar Bataviavan waaruit het werk in Zuid-Sumatra het gemakkelijkst kon worden geleid; in het laatst van dat jaar had het geheele personeel Tapanoeli verlaten. Bij bovengenoemd Gouv. Besl. was bepaald, dat de triangulatie zou aansluiten in het noorden aan het net van het Gouvernement van Sumatra's- Westkust en in het zuiden aan dat van Java. Tevens was in beginsel vastgesteld, dat de triangulatie zich niet zou uitstrekken over de oostelijke, vlakke landstreken, maar dat de vaste punten, noodig voor het op kleine schaal in kaart brengen van deze, zouden worden verkregen door middel van astronomische waarnemingen. Na afloop der algemeene verkenning werd bepaald dat het hoofd- driehoeksnet zou bestaan uit een enkelen ketting van driehoeken, die zooveel mogelijk het hooge gebergte zou volgen, terwijl er geen basis zou worden gemeten, maar voor de driehoeksberekening zou worden uitgegaan van de lengte der zijden van het Javanet, waaraan de ketting zou aansluiten. De ondervinding opgedaan bij de basis meting nabij Padang in 1883 uitgevoerd, toen men had gebruik gemaakt van een gewonen stalen meetband van 20 meter, welks AI et kaart. 1. Inleiding1. J) J) Overgedrukt uit het Tijdschrift van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs Afdeeling: Nederlandsch-Indië, Jaargang 1902—1903. -) Hetgeen vermeld wordt omtrent den stand der werkzaamheden heeft betrekking op ultimo December 1902.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 5