56 Manipulatie. In behandeling is de cyclograaf na eenmaal op het rijwiel te zijn bevestigd door middel van een daartoe bestemden drager, en aan het excentriek gekoppeld uiterst eenvoudig. Het deksel wordt geopend en een vel teekenpapier, genomen uit een voorraad, die vooraf op maat is gesneden en gelinieerd, zooals in Fig. 5 voorgesteld, los öp dë~ teekenplaat gelegd. Het sluiten van het deksel brengt dan van zelf inkt en sleeprolletje met de vereischte drukking op het papier, waarna de opname kan beginnen. Hetzij op begaanbare wegen rijden de, hetzij op woesten grond naast het rijwiel loopende, heeft de waarnemer slechts te zorgen dat de meridiaanlijnen op het papier, die successievelijk onder een glazen raampje in het deksel zichbaar worden, evenwijdig blijven aan de kompasnaalden. De teekening zal zich dan gaandeweg zichtbaar onder de oogen van den waarnemer ontwikkelen. Op elk gewenscht oogenblik kan het kleine raampje (zie Fig. 1) geopend worden (waardoor het papier nog niet loskomt) en de details langs den weg, enz. naast het inktrolletje^ dat steeds de stelling van het oogenblik aangeeft, geschetst. Nadert de teekening den rand van het blad, dan is een eenvoudig openen van het deksel voldoende om het onmiddellijk vrij te maken, waarna het verlegd, of door een nieuw vel vervangen kan worden. Om het papier een zoo groot mogelijke ruimte van zwaai te verzekeren, zonder den omvang van het toestel (30 c.M. in het vierkant) te vergrooten, is rondom tusschen den wand van de doos en het deksel een naar binnen wijd toeloopende spleet gelaten, slechts aan de vier uiterste hoekpunten onderbroken. Het papier heeft dan speling binnen een cirkel waarvan de middellijn bepaald wordt door de diagonaal van de doos, en vertoont zich dus nu en dan voor Een vel teekenpapier. Fig. 5.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 60