58 een gedeelte buiten de wanden, hetgeen in de practijk geen bezwaar opleverde. Om verder nog onnutte afmetingen af te korten, zijn hoeken van het papier afgerond, en wel met een straal gelijk aan den afstand tusschen „trekrad" en „sleeprad". Een en ander ver zekert aan het papier een grootte van 18 cM. in het vierkant, een goed bruikbare maat. Practische resultaten. De tot dusverre verkregen resultaten bepalen zich nog bij proeven, over eenige maanden loopende, die genomen werden met het eerste model van Tiet instrument. Na eenige verbeteringen werden opnamen verkregen zooals in Fig. .6 gereproduceerd. Deze proef was genomen over goede straatwegen, met een snelheid van 14,4 Kilometer in het uur, hetgeen hoogstwaarschijnlijk wel een „record" op het gebied van snelle topographische opnamen daarstelt, te meer daar de nauw keurigheid van dit tracé die van de bestaande topographische kaart zeer nabij komt. Slechte wegen of onberijdbare grond hebben geen merkbaren invloed op de nauwkeurigheid der resultaten, doch wél op de snelheid van opname, die daardoor ineens daalt tot die van een gewone wandelpas, hetgeen toch nog altijd 4- of 5-maal zoo snel blijft als de oude methode van weg-opname. Dat er geen reden is waarom de nauwkeurigheid van Fig. 6 niet den normalen graad zou voorstellen, kan men ook licht inzien bij een beschou wing van de voorwaarden die vereischt zijn, opdat het toestel een absoluut getrouw beeld van den weg op het papier overbrenge. Deze zijn, kort samengevat: 1°. Onveranderlijk wijzen van de kompas naald; 2°. constante evenwijdigheid tusschen naald en papier-meri dianen 3°. nauwkeurig geproportioneerde beweging van het papier naar de doorloopen afstanden. De eerste voorwaarde kan met goed geconstrueerde naald vrij goed worden bereikt; de tweede wordt op het oog direct ingesteld en gaandeweg steeds vanzelf geverifieerd, terwijl de derde voorwaarde, direct afhangende van het aantal wiel- omwentelingen en eenige licht te controleeren eenvoudige mecha nische functies, ook binnen 1 pCt. vertrouwen zal verdienen. Op grond van de verkregen practische uitkomsten heeft de Nederlandsche Instrumentenfabriek, Oudegracht 54, Utrecht, dan ook ondernomen om den cyclograaf (evenals indertijd den pedograaf) in hoeveelheden te vervaardigen en in den handel te brengen. Met eenige geringe wijzigingen, hoofdzakelijk in de beweegkracht,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 62