60 Die Steine halten weder Kalte, noch Witterungswechsel aus. Bei der Eisenbahn-Direction hat eine Anzahl im Winter im Freien gelegen, sind alle auseinander gefallen." De juistheid dezer uitspraak is ook reeds tot op zekere hoogte ten onzent gebleken. Hieromtrent zijn wij in staat gesteld het volgende mede te deelen. Eenigen tijd geleden kocht de gemeente Groningen ten behoeve van haren publieken dienst een terrein van tamelijke uitgebreidheid onder de aangrenzende gemeente Harenen besloot zij op advies van een harer raadsleden, eene afpaling, bij wijze van proef, met den normaalsteen te bewerkstelligen. Aan de doeltreffendheid van het beginsel waarop het afgrenzen met normaalsteenen berust, bestond niet den minsten twijfel, minder vertrouwen had men echter in de duurzaamheid van het Duitsche merkteeken. Op een bepaalde aanleiding voor dit wantrouwen viel niet te wijzen, het was aanwezig bij den directeur der gemeentewerken, en had tot gevolg een onderzoek naar de specie, waaruit een wille keurig gekozen Schmeisser's normaal grenssteen was vervaardigd. De analyse bracht aan het licht, dat het wenschelijk was de ver houding der gebruikte grondstoffen te wijzigen, ten einde zich te vrijwaren voor het opdoen der ondervinding, die het deel werd der Duitsche Spoorwegdirectie. Onder aanbrenging van de noodig gebleken wijziging in de samen stelling, liet het bureau voor gemeentewerken de steenen in eigen beheer aanmakenhet eigen fabrikaat voldeed de betrokken belang hebbenden en in de zaak belangstellenden uitstekend, zoodat tot de plaatsing werd overgegaan. In den Groninger steen is het beginsel van Schmeisser zuiver bewaard gebleven, afmetingen en vorm ondergingen echter veran dering; de lengte werd gebracht op 1 meter, terwijl de grondplaat iets grooter en daarbij zwaarder werd genomen. Over 't geheel zijn de aangebrachte veranderingen ingrijpend genoeg om te wettigen, voortaan in ons land te gewagen van den twee- el eelig en grenssteen van Hes seis. Wijl het vervaardigen van grenssteenen door de gemeente Groningen bezwaarlijk onder hare bedrijven kon worden opgenomen, en zij er zelfs niet als regel toe wenschte over te gaan ter voorziening in eigen behoefte, werd uitgezien naar een betrouwbare firma, die

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 64