61 desnoods bereid zou zijn, bij voldoende navraag, de steenen in voorraad te houdên. De keuze viel op de Schelpkalk- en Portland-cementfabriek „E. R. Wigboldus." Onbekend met en dus geheel onafhankelijk van het onderzoek ingesteld door den directeur der gemeentewerken, kwam deze firma, na de analyse der specie van een aan haar, voor dat doel afgestanen Duitschen steen, tot dezelfde gevolgtrekkingen als deze. Ook zij ried wijziging der hoeveelheden der voor de samenstelling van den steen te bezigen grondstoffen aan, en wel in ongeveer dezelfde verhouding als aan het bureau voor gemeentewerken was noodig geoordeeld. De 100 steenen worden door haar berekend, franco station te Groningentegen 60.en f 75.al naarmate de tweedeelige steen, type Schmeisser of type Hessels wordt verlangd. Voorloopig levering zes weken na bestelling, omdat nog geen voorraad wordt gehouden, en er tijd moet zijn voor de verharding. Nog zij opgemerkt, dat met de vervaardiging van grenssteenen te Groningen eerst werd aangevangen, nadat herhaaldelijk aan het adres van Bardorf te Dusseldorf was geschreven, zonder dat men echter antwoord mocht ontvangen, zooals later bleek om de zeer geldige reden, dat die firma had opgehouden te bestaan. Het afgrenzen met bazalt komt in Duitschland niet veel duurder uit dan met normaalsteenen, voor ons land is zoowel het eene als andere grensverzekeringsmiddel tamelijk kostbaar, wanneer het uit den vreemde moet worden betrokken. Bardorf berekende per steen 90 pf., na hem de cementwaren- fabriek Niederrhein te Liidenscheid 80 pf., welke prijzen nagenoeg rond 100 °/o hooger worden door het vervoer en nog bijkomende faux-frais. De vracht bedraagt bij rechtstreekschen aanvoer, zonder over lading dus, 2 Mk. j)er 100 K.G., te Groningen en Utrecht werd door de bijkomende onkosten de prijs van één normaalsteen ongeveer f 1 te Noordwijk waar men de steenen uit Lüdenscheid van Karl Boiling ontving ongeveer ƒ0.85. Te hopen is het, dat men te Groningen het vraagstuk der duur zaamheid bevredigend heeft opgelost; bij het stellen van desbetreffende eischen mag echter niet uit het oog worden verloren, dat niets van wat wij tot stand brengen, ook in stand blijft, zonder onderhoud

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 65