62 zonder in standvhouding"Wordt aan redelijke eischen voldaan dan verdient het om meer dan eene reden toejuiching, dat de steenen thans ook in ons land verkrijgbaar zijn. Allereerst, wijl de natuur niet als in üuitschlandons in dit opzicht de behulpzame hand biedt, en in de tweede plaats, omdat de steen bij de grondeigenaars zeer gewild is, en hen dus een teleurstelling bespaard zal blijven, wanneer wij hem zonder schroom bij voortduring kunnen aanbevelen. Daar komt nog bij, dat beton-cement een soortelijk gewicht heeft van ongeveer 2.2, terwijl het soortelijk gewicht van zuilenbazalt ongeveer 3 bedraagt, zoodat de normaalsteen tegen bazalt gerekend, de vrij aanzienlijke gewichtsbesparing van 30 °/0 oplevert. Bij de aanwending op vrij slappen bodem is dit stellig een niet te versmaden voordeel; niet zoo groot echter, dat het ons ontslaat van het nemen van voorzorgsmaatregelen tegen verzakken »f scheefzakken. In onrustig terrein kunnen deze daarin bestaan, dat de grond- plaat op te voren ingeslagen palen wordt gelegd, of op een vier kante plank van iets grooter afmeting dan de plaat; wordt dan zorg gedragen, dat deze hulpmiddelen tegen verzakking onder het zomerpeil van het grondwater worden aangebracht, dan zullen zij niet tot verrotting overgaan. Bij de steenzetting in streken waar overheerschend slooten als grensscheidingen voorkomen, zal naar behooren rekening dienen te worden gehouden met dezen plaatselijken toestand. In gemeenten als Mijdrecht, Wilnis en Vinkeveen b.v., zal het vraagstuk der afpaling der huiscrven zonder veel inspanning kunnen worden opgelost. Deze vormen daar ter plaatse strooken langs de wegen, hun achterland is de droogmakerij. Op de wegen en op den buitenberm der bedijking van de droog makerij zal het stellen van grenssteenen, ter delimitatie der dikwijls zeer breede watergaten tusschen de huiserven, op geen enkel werkelijk bezwaar stuiten. Een bedenking van geheel anderen aard dan voorshands die dei- twijfelachtige duurzaamheid, is de tegenweiping, dat het haast ondoen lijk zal wezen de steenen steeds te brengen daar, waar slechts in enkele

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 66