gevallen behoefte aan het verzekeringsmiddel zal worden gevoeld. Dit bezwaar is enkel bij oppervlakkige beschouwing van eenig gewicht. Er zijn 34 hypotheekkantoren in ons land, in ieder der gebouwen waarin zij zijn gevestigd, is gewis nog ruimte genoeg voorhanden om er een dépöt op te richten van grenssteenen, voor het publiek verkrijgbaar tegen den kostenden prijs. Voeg daarbij dat tal van gemeentebesturen bereid zullen blijken in dit opzicht van goeden wille te zijn, dan lijdt het geen twijfel, of met een weinig toeschietelijkheid van de zijde van de administratie van het kadaster en van de zijde der ambtenaren bij die admini stratie werkzaam, zullen in zeer korten tijd, tot in alle hoeken van het grondgebied van onzen staat, de grenssteenen verspreid zijn. Het minst steekhoudend van alle bezwaren die men kan opperen, zou de onderstelling wezen, dat het publiek van de nieuwigheid niet gediend zal zijn. Wie daarmede komt aandragen bewijst enkel en alleen, dat hij met het publiek nimmer in aanraking was. De eigenaren zijn weerstrevend, kortzichtig, niet rijp voor eenige hervorming, zoo luiden de geliefkoosde uitdrukkingen die men veelal hoort verkondigendit is echter slechts schijn, goed voorgelicht en goed voorgegaan, weten zij uitstekend te beslissen waardoor hun belang welen waardoor niet wordt bevorderd. Tot bewijs; vijf dagen ongeveer nadat de eerste normaalsteen onder Noordwijk was geplaatst, vroeg men in het op 6 kilometer er van verwijderde Rijnsburgter gelegenheid van een opneming steenen te plaatsen, als de landmeter tegenwoordig overdrijving dus reeds te Noordwijk gebruikte. Een dag of veertien na zooeven genoemd tijdstip, toen getracht werd de identiteit van een ijzeren hek met de eigendomsgrens vast te stellen, wat niet heel vlot ging, liet een medelijdend kooper het troostwoord hooren: „dat zal spoedig anders worden, de Noordwijksche Duinexploitatie Maatschappijzal voortaan zij had er van meet af mede moeten beginnen grenssteenen plaatsende directeur heeft er een halven waggon {weer overdrijving) in Duitschland van besteld". In beide gevallen oordeelden belanghebbenden terecht, dat het tot standbrengen van een duurzame en doelmatige grensverzekering, een onderdeel vormt van onzen arbeid. 63

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 67