65 vonden kunnen worden, onder groote tijdsbesparing geheel op, doch dient ter plaatsing van normaalsteenen een kleine constructie-wijziging te ondergaan. De punt van het ijzer behoort te vervallen, om plaats te maken voor een rechten kant, evenwijdig loopende aan de as waarom het ijzer draait, in het midden van welken kant een keep wordt gevijld, waarin een koord op en neer kan glijden. Bij het leggen van de grondplaat houdt men, tijdens het gebruik van het schietlood, het ijzer met de hand horizontaal. Het is gewenscht de steenen niet meer dan 5 c.M. boven het maaiveld te laten uitsteken, in verharde gedeelten van wegen ze gelijkvloers aan te brengen. Zonder een goed hulpmiddel als zetijzer of zetbord is het ondoenlijk normaalsteenen te plaatsenarbeiders, de goeden niet te na gespro ken, zijn dikwijls eigenwijs; een grondplaat die men op het oog door hen liet leggen, bleek niet minder dan 8 c.M. van de juiste plaats af te wijken. Niets mag onbeproefd worden gelaten om ook in ons land te komen tot een nauwkeurige, aan landmeetkundige eischen voldoening schenkende afpaling der grenzen van eigendommen en der grenzen van zakelijke rechten. Het publiek is met maatregelen van dezen aard beslist ingenomen, de Regeering zet zonder aarz elen den eerstén stap op den weg die leidt tot het toekennen van bewijskracht aan de kaarthet gebruik van normaal-grenssteenen toch wordt door haar aangemoedigd, getuige de hermetingen van KootwijkFeenverd (Groningen) en een gedeelte van Abstede (Utrecht), waar zij werden of worden geplaatst. Laat ons, ieder voor zich, daarom beproeven in den kring van onzen arbeid propaganda te maken voor afpaling van grenzen door middel van behoorlijke, van doelmatige merkteekens. Van een goeden uitslag kunnen wij verzekerd zijn, en daarbij zullen wij de zelfvoldoening hebben op niet onbelangrijke wijze de invoering van de „Kadasterwet" waarnaar wij reikhalzend uitzien mede te helpen voorbereiden; in welke toekomstwet aan het onderwerp waarvoor wij in deze bladzijden aandacht vroegen, stellig een afzonderlijke paragraaf zal worden gewijd. Leiden, Februari 1904. G. W. Hoffmann.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1904 | | pagina 69